Melon, ogórek melon

Cucumis melo

Pokrój:
płożący
Wysokość:
40-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,7-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
owoce
Kwitnienie:
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Oliwin' (melon miodowy) 'Bosman' i 'Seledyn' (melony z grupy Galia) 'Piel de Sapo' (melon zielony)

Melon należy do botanicznego rodzaju Cucumis – ogórek i jest bliżej spokrewniony z ogórkiem, niż z arbuzem, niemniej jednak oba rodzaje należą do wspólnej rodziny dyniowatych. Nazwa gatunkowa nawiązuje do greckiego słowa melopepon = miękkie jabłko. W naturalnym środowisku występuje melon w wielu regionach tropikalnych i subtropikalnych Afryki, Azji i Australii. Prawdopodobnie udomowienie melona nastąpiło równolegle w Afryce i w Azji Południowo-Wschodniej. Nasiona znalezione w Egipcie i w Chinach pochodzą z czwartego tysiąclecia przed naszą erą.

Jak wygląda melon?

Ogórek melon jest rośliną jednoroczną i tworzy długie do pięciu metrów pnące pędy. Istnieją też odmiany o całkowicie zwartym pokroju. Pędy są okrągłe, a ich owłosienie stosunkowo miękkie w porównaniu z ogórkiem siewnym. Wąsy czepne są nierozgałęzione i wyrastają pojedynczo. Liście są ciemnozielone, mają 8 do 25 cm długości i tyle samo szerokości. W zarysie są lekko sercowate z pięcioma zaokrąglonymi kątami. Krawędź liścia jest delikatnie ząbkowana.

Kwiaty i owoce ogórka melona

Roślina jest jednopienna, to znaczy na jednej roślinie rozwijają się kwiaty zarówno żeńskie, jak i męskie. Wiele kultywarów melona wykazuje andromonoecję, to znaczy posiadanie przez jedną roślinę kwiatów męskich i obupłciowych, a przez drugą kwiatów żeńskich. Kwiaty męskie są uderzająco żółte i zebrane w kilkukwiatowe kwiatostany, podczas gdy żeńskie stoją pojedynczo. Korona kwiatowa ma średnicę dwa do trzech centymetrów.

Owocem melona jest jagoda okrągła albo owalna o wielkości głowy. Powierzchnia owocu może być gładka, siatkowana albo brodawkowata, w zależności od odmiany. Miąższ również bywa różnego koloru: biały, zielonawożółty, czerwony albo pomarańczowy.

Komentarze