Jagoda kamczacka
Lonicera caerulea var. kamtschatica
W tym wypadku potocznie używana nazwa rośliny również może nieco wprowadzać w błąd. Jagodą kamczacką nazywa się botaniczną odmianę wiciokrzewu sinego, a w uprawie spotyka się na dodatek jej kultywary (odmiany uprawne). Należy do rodziny przewiertniowatych, czyli jest krewniaczką m.in. krzewuszki, śnieguliczki oraz zimoziołu. Pochodzi z Syberii, Kamczatki i Kuryli. Rośnie tam w górskich lasach odporna na mrozy.
Jagoda kamczacka, czyli jagoda majowa...
Jagoda kamczacka, nazywana też jagodą majową ze względu na bardzo wczesny okres dojrzewania, rośnie jako mocno rozgałęziony krzew. Osiąga wysokość 1-2, rzadko 2,5 m. Kora młodych gałęzi jest zielona i przebarwia się latem na kolor czerwonobrązowy. Liście są eliptyczne, podłużnie eliptyczne albo odwrotnie jajowate, o długości 4 do 10 cm i szerokości ok. 3 cm. Powierzchnia liścia jest początkowo aksamitna, latem zaś wyraźnie owłosiona. Krzew bardzo szybko rośnie – 20-30 cm/rok, a długość życia jagody kamczackiej wynosi 20-30 lat.
Kwiaty i owoce jagody kamczackiej
Na początku kwietnia na krótkich szypułkach pojawiają się parami umieszczone kwiaty. Są bladożółte, zygomorficzne (jedna płaszczyzna symetrii). Mają długość 1,1 do 1,6 cm. Pręciki są dłuższe od korony kwiatu.
Od połowy maja dojrzewają pestkowce o wydłużonym kształcie. Są fioletowoczarne z niebieskim, woskowym nalotem. Mają 0,8 do 3,1 cm długości i średnicę ok. 1 cm. Mogą być nieregularnie walcowate, jajowate albo w formie gruszki. Są jadalne i smaczne.
Jagoda kamczacka na soki, marmolady, kompoty
Różne odmiany hodowlane jagody kamczackiej są uprawiane ze względu na soczyste i słodkie owoce. Można je spożywać na surowo albo wykorzystać na przetwory – marmolady, kompoty i soki. Dekoracyjne kwiaty i jagody sprawiają, że krzewy tego wiciokrzewu bywają sadzone w celach ozdobnych.
Komentarze