Krwawnik pospolity

Achillea millefolium

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
20 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Walter Funcke' 'Moonwalker' 'Lilac Beauty' 'Sammetriese' 'Kirschkönigin'

Krwawnik pospolity – roślina lecznicza

Krwawnik pospolity jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny astrowatych. Jest spokrewniony z wieloma znanymi ziołami, jak na przykład mniszek lekarski, arnika albo piołun. Znany ze swych leczniczych właściwości, doczekał się krwawnik pospolity licznych nazw ludowych w różnych językach. Jego pierwotny obszar występowania trudno dzisiaj ustalić, jednak na pewno była to Eurazja oraz północna i środkowa Ameryka. W innych regionach (Ameryka Południowa, Afryka, Australia) występuje jako neofit. Botaniczna nazwa rodzajowa Achillea nawiązuje do opowieści o Achillesie, bohaterze wojny trojańskiej, który miał odkryć tę roślinę, jako lekarstwo na rany. Z kolei epitet gatunkowy millefolium znaczy tyle, co „tysiąclist” i wskazuje na delikatnie podzielone liście krwawnika.

Jak wygląda krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity dorasta do wysokości 20 do 70 (100) cm jako bylina albo krzewinka. Łodygi są grube (do 3 mm), wyprostowane, podłużnie bruzdkowane. Liście są podwójnie albo potrójnie pierzastosieczne, dolne liście mają ogonki, łodygowe zaś są zwykle siedzące, zielone albo szarawozielone. Dolne liście są też mocniej podzielone, niż rosnące na łodydze. Na dolnej stronie blaszka liściowa jest słabo owłosiona.

Okres kwitnienia krwawnika pospolitego trwa od maja do czerwca. Koszyczki kwiatowe o średnicy mniejszej niż 5 mm tworzą na szczycie pędu baldachogrono. Każdy pojedynczy koszyczek składa się z 4-6 kwiatów języczkowatych oraz ok. 20 kwiatów rurkowatych. Korona kwiatowa jest biała, czasem jasnoróżowa. Odmiany ogrodowe mają kwiaty jaskrawo karminowe, różowoczerwone albo ciemnokarminowe. Owocami krwawnika pospolitego są spłaszczone, srebrzystoszare niełupki.

Komentarze