Kostrzewa popielata

Festuca cinerea

Pokrój:
zwarty kępiasty kulisty lekko spłaszczony
Wysokość:
10-25 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Blauglut' 'Blauspatz' 'Elijah Blue' Fruhlingsblau' 'Golden Toupee' 'Meerblau' 'Silberreiher' 'Festina'

Kostrzewa popielata albo kostrzewa sina jest trawą, byliną z rodziny wiechlinowatych, tej samej, z której pochodzi większość zbóż. W naturalnym środowisku rośnie w Europie Południowej.

Kostrzewa popielata - jak wygląda?

Źdźbła kostrzewy popielatej są długie, ostro zakończone, wąskie. Świeżo rozwinięte wiosną połyskują intensywnym błękitem. Z biegiem czasu kolor blaknie i przemienia się w łagodny szaroniebieski. Tworzy gęste kępy o wysokości 10 do 25 cm i szerokości 20 do 30 cm. Wąskie, długie źdźbła trawy falują malowniczo w podmuchach wiatru. Od czerwca do lipca pojawiają się luźne wiechy kwiatów na cienkich łodygach. Żółtawobrązowe, małe kwiaty tworzą kwiatostany o długości 5 do 10 cm.

Jak komponować kostrzewę w ogrodzie?

Półkuliste, zwarte kępy kostrzewy popielatej nadają się doskonale jako okrywa ziemi na niewielkiej powierzchni. Jest to ulubiona przez ogrodników trawa do ogrodów skalnych, stepowych i wrzosowych. Intensywna niebieska zieleń kostrzewy pięknie harmonizuje z kwitnącymi różowo albo fioletowo bylinami, na przykład z zawciągiem (Armeria maritima). Romantyczną grę barw tworzy w kompozycji z lawendą albo tymiankiem. Wspaniale wygląda na tle ogrodowych sadzawek i oczek wodnych, kiedy filigranowe liście i kwiatostany kostrzewy odbijają się w wodzie. Na rabatach może służyć obok różnych bylin do urozmaicenia i rozluźnienia powierzchni. Innym możliwym zastosowaniem dla kostrzewy popielatej jest zazielenianie dachów. Pięknie wygląda też w balkonowych skrzynkach i małych doniczkach, zwłaszcza w towarzystwie posłonka (Helianthemum), goździka postrzępionego (Dianthus plumarius), rozchodnika ostrego (Sedum acre) albo rojników (Sempervivum). Wyhodowano liczne odmiany kostrzewy popielatej, które dodatkowo wzbogacają ogrodowe kompozycje.

Komentarze