Kalia etiopska (cantedeskia)

Zantedeschia aethiopica

Pokrój:
kępy
Wysokość:
60 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
styczeń luty marzec kwiecień
Owocowanie:
Kolekcje:

Kalia etiopska, a raczej cantedeskia etiopska, jako popularna od lat roślina ozdobna, posiada wiele różnych używanych potocznie nazw. Oficjalna nazwa botaniczna Zantedeschia upamiętnia włoskiego botanika Giovanni Zantedeschi’ego (1773-1846). Nazwa kalia (calla) pochodzi od greckiego słowa κάλλος (kallos) – piękno. Nazywając cantedeskię etiopską kalią-lilią należy pamiętać, że nie ma ona nic wspólnego z liliami, a poza tym istnieje roślina o botanicznej nazwie Calla palustris L. Ojczyzną tej rośliny jest południowa Afryka z Lesoto, RPA i Eswatini (Suazi). Należy do rodziny obrazkowatych.

Jak wygląda kalia etiopska?

Cantedeskia etiopska jest błotną byliną dorastającą 60 do 100 cm wysokości. Ma mięsiste, zgrubiałe bulwiasto kłącza. Wyrastają z nich soczyście zielone do ciemnozielonych, szerokie, strzałkowate liście. Kalia etiopska jest uprawiana zarówno w doniczkach, jak i ogrodach.

Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych, cantedeskia etiopska wytwarza charakterystyczny kwiatostan w formie kolby. Składa się z małych, rozdzielnopłciowych kwiatów żółtego koloru. Kolbę obejmuje od dołu efektowna, śnieżnobiała spatha. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną i pozostają na roślinie zwykle trzy do ośmiu tygodni. Kwiatostan przewyższa liście i osiąga często powyżej metra wysokości. Odmiany hodowlane mogą mieć podsadki (spathy) w różnych kolorach – od bieli i kremu przez żółć i pomarańcz do mocnego różu, fioletu i czerwieni, aż do prawie czerni. Owocami kalii etiopskiej są jagody.

Cantedeskia etiopska – zagrożenie

Cantedeskia etiopska zawiera szczawian wapnia. Spożycie części rośliny może spowodować obrzęk i pieczenie ust, języka i gardła, a także bóle brzucha i biegunkę.

Komentarze