Jaskier ostry

Ranunculus acris

Pokrój:
wzniesiony krzaczasty
Wysokość:
30 cm-1,1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa trująca
Odmiany:
'Multiplex' 'Flore Pleno'

Jaskier ostry jest pospolity w całej Polsce. Występuje na dużym obszarze Eurazji i Ameryki Północnej. W Europie nie ma go tylko w Portugalii i w Turcji. Na żyznych i wilgotnych łąkach bujnie rośnie i w okresie kwitnienia nadaje im złotą barwę.

Wygląd jaskra ostrego

Jaskier ostry rośnie jako roślina zielna wieloletnia osiągając wysokość od 30 do 110 cm. Nie wytwarza rozłogów, jak inne gatunki jaskrów. Z rozety liści odziomkowych rozwija rozgałęzioną łodygę, na której pojawią się kwiaty. Dolne liście mają stosunkowo długie ogonki, są pocięte i w obrysie pięciokątne. Liście łodygowe są trzy do pięcioczęściowych i ząbkowane. Im wyżej na łodydze się znajdują, tym krótsze mają ogonki.

Kwiaty i nasiona

Okres kwitnienia jaskra ostrego trwa od maja do października. Delikatne, promieniste kwiaty mają średnicę od 1 do 2,5 cm. Pięciopłatkowa korona połyskuje żółtym kolorem. Kwiaty są zapylane przez pszczoły i muchówki. Kulisty mieszek z nasionami o średnicy 5 do 7 mm zawiera małe orzeszki o długości 2-3 mm i szerokości 1,8 do 2,4 mm.

Jaskier ostry w ogrodzie - niezwykła ozdoba...

Jaskier ostry nadaje się zarówno na rabaty, jak i na kwietne łąki oraz do ogrodów zbliżonych do naturalnych. W Europie rozróżnia się cztery podgatunki jaskra ostrego. Najbardziej dekoracyjnym jaskrem jest niewątpliwie kultywar Ranunculus acris ‘Multiplex’ o jaskrawożółtych, pełnych kwiatach. Ta odmiana hodowlana kwitnie od maja do czerwca i osiąga wysokość ok. 60 cm. Najlepiej rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.

Uwaga - jaskier jest trujący!

Trujące są wszystkie części jaskra ostrego, a szczególnie korzenie. Szkodliwa substancja ranunkulina rozkłada się podczas suszenia i w sianie traci właściwości trujące.

Komentarze