Hosta falista

Hosta 'Undulata'

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
25-30 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
‘Undulata Erromena’ ‘Undulata Albomarginata’ ‘Undulata Mediovariegata’ ‘Undulata Univittata’

Systematyka roślin, dział botaniki zajmujący się opisem i podziałem roślin, wciąż rozwija się i koryguje wcześniejsze ustalenia. Zdarza się, że jakiś gatunek rośliny zmienia swoją przynależność do rodziny, a czasem okazuje się po latach, że jest tylko odmianą i na oddzielną „szufladkę” gatunkową nie zasługuje. Przykładem takiej rośliny jest właśnie hosta falista. Przez długi czas była uważana za gatunek o nazwie Hosta undulata (Otto & A.Dietr.) L.H.Bailey. Od sierpnia 2011 roku to stanowisko nie jest już akceptowane i roślina zyskała status odmiany (kultywara) – Hosta ‘Undulata’.

Funkia falista - najpiękniejsze odmiany

Funkia falista jest nazwą grupy odmian. Należy do niej odmiana o całkowicie zielonych liściach ‘Undulata Erromena’, odmiana o liściach z jasną krawędzią ‘Undulata Albomarginata’ oraz odmianu o dwubarwnych liściach „Undulata Mediovariegata’ i ‘Undulata Univittata’. Są to wieloletnie, mocne rośliny. Mają liście pofalowane, skręcone wokół własnej osi, owalne do lancetowatych z długim, ostrym końcem. Tworzą bardzo dekoracyjne kępy. W czerwcu-lipcu na długich łodygach rozwijają się jasnopurpurowe albo jasnofioletowe lejkowate kwiaty, zebrane w luźne grona.

Zastosowanie funkii w ogrodach

Nadają się na rabaty na półzacienionych stanowiskach i do okrywania powierzchni. Można je komponować z cienioznośnymi bylinami albo funkiami o jednolitych zielonych liściach.

Komentarze