Heliotrop peruwiański

Heliotropium arborescens

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
20-60 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Lord Robert' 'Valencia' 'White Lady' 'Chatsworth'

Heliotrop peruwiański jest byliną z rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych), a więc krewnym naszych niezapominajek albo farbownika. Rodzajowa nazwa botaniczna pochodzi od starogreckich słów ἥλιος (hēlios) – słońce i τρὀπειν (tropein) – obracać się i nawiązuje do zdolności rośliny ustawiania liści w kierunku słońca. Ojczyzną rośliny są peruwiańskie Andy, stąd polska nazwa gatunkowa.

Jak wygląda heliotrop peruwiański?

Heliotrop peruwiański jest półkrzewem o kwiatach niezwykle mocno pachnących wanilią (Niemcy nazywają go „waniliowym kwiatem”). Osiąga wysokość do 80 cm i szerokość do 100 cm. Ma zwarty, wyprostowany wzrost, rozgałęzia się mocno. Uprawiany w naszych warunkach dorasta do 20-60 cm, ma też luźniejszy pokrój. Liście heliotropu są owalne i ostro zakończone. Gęsto ułożone tworzą ciemnozielone tło.

Heliotrop - "waniliowy kwiat"

Nazwa „waniliowy kwiat” jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ kwiaty heliotropu wydzielają przyjemny, słodki aromat, który najmocniej czuć wieczorem. Pojedyncze kwiaty są drobne, fioletowe do fioletowoniebieskich, zebrane w gęste kwiatostany zwane skrętkami. Czas kwitnienia heliotropu jest bardzo długi i trwa od maja do września.

Zastosowanie heliotropu w ogrodzie i na balkonie

Heliotrop peruwiański jest popularną rośliną balkonową i rabatową. Ponieważ nie jest zimoodporny, w naszych warunkach jest uprawiany zwykle jako roślina jednoroczna, chociaż w rzeczywistości jest rośliną wieloletnią. Dzięki wysiłkom selekcjonerów istnieją odmiany heliotropu różniące się kolorem kwiatów albo liści.

Komentarze