Guzmania języczkowata

Guzmania lingulata

Pokrój:
Wysokość:
40-80 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4,4-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:

Guzmania języczkowata jest jednym z ponad dwustu gatunków należących do rodzaju botanicznego Guzmania. Zalicza się do rodziny bromeliowatych, tej samej, co na przykład ananas. Jej ojczyzną są lasy deszczowe w Ameryce Centralnej, południowym Meksyku i na Karaibach. Rośnie epifitycznie albo tylko na ziemi jako wiecznie zielona bylina. Nazwa rodzajowa Guzmania upamiętnia hiszpańskiego przyrodnika i podróżnika Anastasio Guzmán’a, natomiast określenie gatunkowe odnosi się do wydłużonego, niczym język, kształtu liści.

Guzmania języczkowata ma ozdobne liście

Jak wszyscy przedstawiciele rodziny bromeliowatych, tak i guzmania wykazuje oryginalny sposób wzrostu, który polega na tworzeniu gęstej rozety liści, ułożonych w kształcie lejka. Gromadząca się w tym lejku woda służy zarówno samej roślinie, jak i innym mieszkańcom lasu. Równowąskie liście o długości 40 do 80 cm są zwykle jednobarwnie zielone, ale bywają też odmiany o liściach z jasnymi pasami wzdłuż albo w poprzek blaszki. Sztywne i rynienkowate liście tworzą rozetę o średnicy ok. 50 cm, są całobrzegie i połyskujące.

Kwiaty guzmanii języczkowatej

Latem z centrum rozety wyrasta długi pęd kwiatowy. Właściwe kwiaty guzmanii języczkowatej są żółte albo białe, krótkotrwałe i niepozorne. Prawdziwą ozdobę stanowią kolorowe liście – przysadki. Są zabarwione na kolor żółty, pomarańczowy, czerwony albo biały. Mają długość od 40 do 50 mm. Tworzą niezwykłą formę kwiatostanu. Dzięki nim guzmania stała się popularną rośliną doniczkową. Po przekwitnięciu roślina w ciągu 6 miesięcy obumiera.

Komentarze