Gardenia jaśminowata

Gardenia jasminoides

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
50 cm-1,2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Veitchiana' 'Kleim' 'Buttons'

Gardenia jaśminowata jest wiecznie zielonym krzewem z rodziny marzanowatych. Nazwa rodzajowa Gardenia została nadana przez irlandzkiego botanika Johna Ellisa w 1761 roku na cześć szkockiego uczonego Alexandra Gardena. Intensywny zapach jaśminu, wydzielany przez kwiaty, tłumaczy nazwę gatunkową rośliny. Ojczyzną gardenii jaśminowatej są południowe Chiny, Tajwan, Wietnam, Birma, Indie, Bangladesz i Japonia. W Chinach na pewno była uprawiana już od tysiąca lat, o czym świadczą obrazy z kwiatami gardenii, pochodzące z czasów dynastii Song (od 960 do 1279). Do angielskich ogrodów trafiła dopiero w XVIII wieku.

Gardenia - wiecznie zielony krzew

Krzew gardenii jaśminowatej jest wiecznie zielony i dorasta do wysokości 180 cm; w uprawie doniczkowej osiąga zwykle do 120 cm wysokości i 100 cm szerokości korony. Pędy ma rozgałęzione z szarą korą. Skórzaste liście są ciemnozielone i połyskujące. Mają długość do 8 (10) cm i szerokość do 5 cm, są krótkoogonkowe, szerokolancetowate albo odwrotniejajowate, ostro zakończone, całobrzegie i nagie.

Gardenia - kwiaty i owoce

Od maja do września pojawiają się kwiaty pojedynczo albo zebrane w małe kwiatostany po 3-6 sztuk. Mają mocny, przyjemny zapach jaśminu. Początkowo kolor kwiatów jest czysto biały, później przybiera odcień kremowy. Ich średnica wynosi do 8 cm, są promieniście symetryczne. W mieszkaniu uprawiane są głównie odmiany gardenii o kwiatach pełnych. Tworzy pomarańczowe jagody.

Gardenia - roślina trująca

Wszystkie części gardenii są uważane za trujące, a szczególnie owoce. Ze względu na zawartość glikozydów irydoidowych, owoce wykazują właściwości przeczyszczające.

Komentarze