Fuksja mieszańcowa

Fuchsia × hybrida

Pokrój:
mocno rozgałęziony
Wysokość:
30-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-6,8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa doniczkowa ogrodowa
Odmiany:
'Alice Hoffmann' ' Wassernymphe' 'Papagena' 'Maria Bambridge' 'Rufus the Red' 'Thalia' 'Papy Rene' 'Koralle' 'Franz Noscians'

W twórczej kompozycji ogrodowej fuksja stała się już klasyką. Liczne odmiany tej rośliny pozwalają na barwny festiwal niepowtarzalnych kwiatów również na rabatach, a nie tylko na balkonach i tarasach. Nazwa rodzajowa roślin z rodziny wiesiołkowatych (należy do niej np. wierzbownica, klarkia i wiesiołek) pochodzi od nazwiska szesnastowiecznego niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Istnieje ponad 100 gatunków fuksji, a ogrodnicy w ciągu dwóch wieków uprawy tej rośliny otrzymali w wyniku krzyżówek ponad 20 tysięcy odmian (kultywarów) i liczba ta wciąż się powiększa.

Jest rzeczą oczywistą, że dzisiaj nie sposób nawet ustalić gatunków wyjściowych większości odmian. Z tego też względu wszystkie dawne i obecnie stworzone hybrydy i kultywary fuksji oznacza się nazwą zbiorczą Fuchsia × hybrida hort., czyli fuksja mieszańcowa.

Jak uprawiać fuksję? 10 wskazówek pielęgnacji -> SPRAWDŹ

Fuksja - efektowna roślina do każdego ogrodu

W zależności od gatunku, hybrydy i odmiany fuksja może być półkrzewem, krzewem, drzewem albo korzystającym z podpory epifitem. Większość fuksji to krzewy o różnym stopniu rozgałęzienia. Liście są zwykle eliptyczne, długoogonkowe i lekko ząbkowane.

Kwiaty fuksji - paleta barw

Cztery odgięte działki kielicha otaczają długą, rurkowatą koronę. Kwiaty mogą pojedyncze o 4 płatkach korony, podwójne, półpełne albo pełne. Paleta barw kwiatów fuksji obejmuje prawie wszystkie kolory z wyjątkiem żółtego. Kwiaty o czerwonych działkach kielicha mają często białą albo niebieską koronę. Najczęściej zwisające, kolorowe, o charakterystycznej formie kwiaty fuksji przypominają „kolczyki Cyganki”, chiński lampion” albo nawet „balerinę” - takie ludowe nazwy nosi ta roślina. W naturze są zapylane przez koliby (ornitogamia).

Komentarze