Forsycja zwisła 

Forsythia suspensa

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
1-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Forsycja zwisła jest jednym z trzynastu gatunków (wg The Plant List) botanicznego rodzaju Forsythia z rodziny oliwkowatych. Nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjskiego botanika Forsith’a, natomiast epitet gatunkowy pochodzi od charakterystycznie przewieszających się gałęzi. Naturalną ojczyzną tego gatunku forsycji jest umiarkowana strefa klimatyczna Chin.

Jak wygląda forsycja zwisła?

Forsycja zwisła rośnie jako krzew od 1 do 3 m z mocno zwieszającymi się gałęziami. Pędy są okrągłe, puste w środku w międzywęźlach, żółtobrązowe albo szarobrązowe. Liście są ogonkowe, ustawione na krzyż. Ogonek liściowy ma 8 do 15 mm długości, blaszka jest prosta albo rzadko trzylistkowa. Ma 2 do 10 cm długości, 1,5 do 5 cm szerokości, jest jajowata albo szerokojajowata z piłkowanym brzegiem. Liście są ostro zakończone, na obu stronach nagie albo skąpo owłosione.

Kwiaty, podobnie jak u forsycji pośredniej, pojawiają się wiosną przed rozwojem liści. Rozwijają się pojedynczo, po dwa albo więcej na długich szypułkach (5-6 mm). Dzwonkowate kwiaty mają średnicę do 3 cm. Korona jest żółta, czteropłatkowa. Kwiaty forsycji są obupłciowe i zapylane przez owady. Pod koniec lata dojrzewają owoce w formie torebek.

Zastosowanie forsycji zwisłej w ogrodzie i lecznictwie

Forsycja zwisła może być uprawiana w ogrodach zarówno w grupach, jak i w formie solitera. Kwitnące pędy nadają się doskonale na kwiaty cięte, ponieważ długo zachowują świeżość. Chińscy i japońscy ogrodnicy już przed wiekami wykorzystywali długie pędy forsycji do komponowania ich z gałęziami innych drzew. Młode liście oraz nasiona forsycji są uznawane za lecznicze w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Komentarze