Forsycja pośrednia
Forsythia × intermedia
Ten krzew z rodziny oliwkowatych otrzymał nazwę rodzajowa na cześć szkockiego botanika Williama Forsytha. Uprawianej w ogrodach forsycji pośredniej, podobnie jak fiołka ogrodowego, na próżno by szukać w lasach i na łąkach. Ta znana i popularna forsycja jest mieszańcem wschodnioazjatyckich gatunków Forsythia suspensa i Forsythia viridissima. Po raz pierwszy wyhodowano ją pod koniec XIX wieku w Getyndze.
Forsycja - efektowny krzew do małych ogrodów
Forsycja pośrednia jest krzewem dorastającym do 2-3 m wysokości. Pędy początkowo wyprostowane, w starszym wieku mocno się wyginają. Krzew jest w stanie rozwijać pędy ze śpiących pączków nawet na starym drewnie. Rosną one zwykle cienkie i pionowo wzniesione w górę. Kora na młodych pędach jest oliwkowozielona, na starszych zaś ochrowożółta do szarożółtej, pokryta korkowymi brodawkami. Liście są ciemnozielone, naprzeciwległe, jajowate albo podłużne o długości 8-10 cm, ich krawędzie są piłkowane. Na stanowiskach nasłonecznionych i na glebach raczej suchych, liście przebarwiają się jesienią na kolor żółtawy do fioletowego.
Sprawdź polecane odmiany forsycji do ogrodu - TUTAJ.
Kwiaty forsycji
W zależności od pogody kwiaty forsycji pojawiają się przeważnie od połowy marca w dużej obfitości. Złotożółte, czteropłatkowe dzwonki mają ok. 3 cm średnicy. Rozwijają się prawie na całej długości pędów zeszłorocznych i starszych oraz na ich gałęziach bocznych. Najwięcej kwiatów mają pędy dwu- i trzyletnie. Z ekologicznego punktu widzenia kwiaty forsycji, chociaż przedstawiają piękny widok, nie przynoszą owadom pożytku. Na przykład pszczoły nie znajdują na nich ani nektaru, ani wartościowego pyłku.
Zastosowanie rośliny w ogrodzie
Wczesną wiosną forsycja demonstruje niezwykłe bogactwo kwiatów. Stwarza przez to dominujący optycznie akcent i powinna być w ogrodzie odpowiednio skomponowana z innymi roślinami. Pojedynczo rosnąca forsycja z podsadzonymi błękitnymi kwiatami cebulkowymi, na przykład hiacyntami, będzie robiła większe wrażenie, niż cały szpaler wolno rosnących, obsypanych złotem krzewów.
Komentarze