Figowiec benjamina

Ficus benjamina

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
30 cm-8 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4,4-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Stanowisko:
Kolekcje:

Figowiec benjamina jest jednym z ponad 700 gatunków tego rodzaju roślin z rodziny morwowatych. Rodzajowa nazwa nadana przez Linneusza wywodzi się od łacińskiego określenia figowca pospolitego - ficus, które jest też spokrewnione ze starogreckim sykea. Epitet gatunkowy nawiązuje prawdopodobnie do przypuszczalnego powiązania tej rośliny ze źródłem żywicy benzoesowej (benzoin) pozyskiwanej w starożytności na Wschodzie. Istnieje też tłumaczenie tej nazwy, jako hebrajskiego słowa „najmłodszy”, jako że ten gatunek figowca jest raczej mniejszym przedstawicielem swojego rodzaju. „Binyamin” znaczy po hebrajsku dosłownie „syn południa (albo prawej ręki)”. ”Prawa ręka”, „prawa strona”, „południe” – były uważane za pomyślne. Najbardziej prawdopodobne wydaje się zniekształcenie przez ludową etymologię cennej (a więc dobrej i pomyślnej) benzoiny w benjaminę.

Ojczyzną figowca benjamina są subtropikalne i tropikalne regiony Azji Wschodniej, Oceanii i Australii. Uprawiany w wielu krajach świata o podobnym klimacie, dziczeje czasem jako tzw. neofit.

Jak wygląda figowiec benjamina?

Figowiec benjamina rośnie jako wiecznie zielone drzewo albo krzew. Osiąga wysokość zwykle około 8 m, ale może dorastać do 30 m. Kora jest jasnoszara i gładka, na młodych pędach brązowawa. Szeroko rozpostarta, mocno rozgałęziona korona drzewa zajmuje ponad 10 m średnicy. Młode gałęzie są zwisające. Ten gatunek figowca jest stosunkowo drobnolistny. Eliptyczne, z ostrymi końcami liście są całobrzegie i ogonkowe. Niemieckim botanikom musiały przypominać liście brzozy, ponieważ nazwali gatunek „Birkenfeige” – „figowiec brzozowy”. Młode liście są jasnozielone i nieco pofalowane, starsze są zielone i gładkie. Słabo połyskujące do matowych blaszki liściowe mają 5 do 12 cm długości i 2 do 6 cm szerokości.

Czy figowiec benjamina kwitnie?

Figowiec benjamina uprawiany w doniczce bardzo rzadko zakwita – zdarza się czasem, że w ciepłym, jasnym ogrodzie zimowym roślina wytwarza kwiaty. Są one kulistojajowate, połyskujące zielone i mają średnicę ok. 1,5 cm. W kwiatostanach znajdują się trzy typy kwiatów: męskie, żeńskie i płonne żeńskie. Dojrzałe owoce są pomarańczowoczerwone i mają średnicę 2 do 2,5 cm.

Komentarze