Czystek kreteński

Cistus creticus

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
30 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:

Czystek kreteński - wiecznie zielona lecznicza roślina

Czystek kreteński jest wiecznie zielonym krzewem z rodziny czystkowatych. Rodzaj botaniczny Cistus liczy 24 gatunki. Nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od starogreckiego słowa κίσϑος (kisthos) oznaczającego koszyk. Epitet gatunkowy sugeruje, że ten gatunek czystka jest szczególnie obecny na Krecie. Obszar naturalnego występowania czystka kreteńskiego rozciąga się na prawie cały region Morza Śródziemnego z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego. Rośnie w Grecji, na Krecie, Sycylii, Kalabrii, Syrii do wysokości 1200 m w śródziemnomorskich formacjach roślinnych garig i makia. Powstały one wtórnie na obszarach, gdzie usunięto głównie lasy liściaste, rzadziej sosnowe i cyprysowe.

Jak wygląda czystek kreteński?

Czystek kreteński osiąga przeciętnie wysokość od 30 cm do 100 (150) cm. Gałęzisty krzew jest wolno rosnący, luźny i roztacza słaby, aromatyczny zapach. Młoda kora jest jasnozielona, z czasem staje się średniobrązowa. Pędy są owłosione. Liście jajowatolancetowate do eliptycznych mają długość 15 do 25 (do 50) mm i szerokość 8 do 15 (do 30) mm. Ogonki liściowe mają długość 3 do 15 mm. Kolor liści jest zielony do szarozielonego. Na wierzchniej stronie nerwy są wciśnięte i widoczne na dole liścia.

Kwiaty i okres kwitnienia

Kwiaty mają średnicę 4 do 6 cm i są ustawione pojedynczo albo po kilka, do siedmiu, w baldachowych kwiatostanach. Pięć płatków korony ma kolor purpurowoczerwony albo ciemnoróżowy. Kwiaty przypominają dziką różę o charakterystycznie lekko zmiętych płatkach. Czystek kreteński kwitnie od grudnia do czerwca.

Czystek - właściwości lecznicze

O właściwościach leczniczych czystka przeczytasz w poniższych artykułach:

Komentarze