Czosnek dęty (cebula siedmiolatka)

Allium fistulosum

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
30 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Entita' 'Bajkal' 'Kroll'

Czosnek dęty, czyli cebula siedmiolatka

Czosnek dęty jest wieloletnią rośliną zielną z podrodziny czosnkowych, która zalicza się do rodziny amarylkowatych. O tym, że mamy do czynienia z byliną świadczy jej potoczna nazwa „cebula siedmiolatka”. Ojczyzny tej rośliny trzeba szukać na Wschodzie. Prawdopodobnie już 2000 lat p.n.e. istniała uprawa czosnku dętego w Chinach. W stanie dzikim rośnie na Syberii na Ałtaju oraz nad Bajkałem, skąd w XVII wieku dotarł przez Rosję do Europy. W Anglii pojawił się w 1629 roku. Obecnie cebulę siedmiolatkę uprawia się powszechnie w Europie i w Ameryce.

Przeczytaj także -> Cebula siedmiolatka – uprawa, siew, pielęgnacja

Jak wygląda czosnek dęty (cebula siedmiolatka)?

Czosnek dęty osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Liście są ciemnozielone, okrągłe i puste w środku. Łodyga dęta i okrągła w przekroju. Część podziemną stanowią małe, podłużne cebule. Cebule są zazwyczaj białe, chociaż znane są też czerwone i inne zabarwienia. Nie są to jednak cebule, jakie tworzy cebula zwyczajna. Ich forma przypomina raczej pora. Jesienią tworzą się prawie jednocześnie z cebulą główną cebulki boczne, które służą do rozmnażania wegetatywnego. Przed zimą nadziemna część rośliny całkowicie obumiera. Jest w uprawie wiele odmian, które tworzą mniejsze lub większe gniazda, mają białą lub czerwoną skórkę.

Kwiaty i dojrzewanie nasion czosnku dętego

Między czerwcem i sierpniem czosnek dęty tworzy białe kwiaty zebrane w kuliste baldachy. Nasiona dojrzewają od lipca do sierpnia, częściowo we wrześniu. Mają długość 2 do 3 mm i szerokość do 2 mm.

Komentarze