Cykoria sałatowa
Cichorium intybus var. foliosum
Cykoria sałatowa - charakterystyka rośliny
Cykoria sałatowa jest nazwą botanicznej odmiany gatunku z rodziny astrowatych, a mianowicie cykorii podróżnik. Naturalnym obszarem występowania rośliny jest Europa, Azja oraz północna Afryka. Cykoria jest uprawiana także w Australii i Ameryce Północnej. Botaniczna nazwa rodzajowa Cichorium jest łacińską wersją greckiej nazwy κιχώριον tej rośliny, która prawdopodobnie została zapożyczona od Egipcjan. Epitet gatunkowy natomiast, pochodzący od greckiego έντυβον, jest spokrewniony z egipskim słowem tybi (styczeń), ponieważ liście cykorii były spożywane szczególnie w tym okresie.
Jak wygląda cykoria sałatowa?
Cichorium intybus jest wieloletnią rośliną zielną, dorastającą do 30-140 cm wysokości. Posiada głęboko sięgający korzeń palowy, jak pietruszka. Łodyga jest słabo rozgałęziona. Liście dolne tworzą rozetę, są pierzastodzielne o długości 8 do 25 cm i szerokości 1 do 7 cm. Górne liście na łodydze są lancetowate, siedzące i z owłosionym spodem.
Kwiatowe koszyczki składają się z licznych kwiatów języczkowatych. Mają średnicę 3 do 4 cm i kolor przeważnie niebieski; czasem trafiają się kwiaty białe albo różowe. Otwierają się tylko w ciągu dnia.
Pędzenie cykorii - na czym polega?
Dokładna historia powstania cykorii sałatowej nie jest znana. Prawdopodobnie były to przypadkowe obserwacje korzeni cykorii przykrytych ziemią dla przechowania. Wyrastające pędy pozbawione światła rozwijały minimalną ilość niepożądanych garbników i pozostawały niewybarwione. Celowe pędzenie cykorii można w domowych warunkach przeprowadzić w doniczkach z ziemią, w ciemnym pomieszczeniu. Po miesiącu z korzeni wyrosną główki cykorii gotowe do spożycia. Każdy korzeń można wykorzystać do pędzenia tylko raz.
Komentarze