Wieloletnie kwiaty wiosenne – najpiękniejsze gatunki
Jakie kwiaty wieloletnie kwitną wiosną? Poznaj najpiękniejsze gatunki roślin, np. bylin wieloletnich kwitnących wiosną, które warto posadzić w ogrodzie.
Kwiaty wiosenne wieloletnie – lepszy wybór od jednorocznych?
Kiedy planujesz swój ogród, często stajesz przed wyborem między roślinami wieloletnimi a jednorocznymi. Kwiaty wieloletnie wyróżniają się przede wszystkim swoją trwałością, a w odróżnieniu od roślin jednorocznych, które wymagają corocznego wysiewu lub sadzenia, przetrwają wiele sezonów. Dla nas – ogrodników – oznacza to mniej pracy związanej z przygotowaniem podłoża, czy z pielęgnacją młodych sadzonek. Raz posadzone kwiaty wieloletnie powracają co roku. Co więcej, już wczesną wiosną, gdy inne rośliny dopiero budzą się do życia, wieloletnie gatunki takie jak tulipany, żonkile czy krokusy zaczynają już kwitnąć.
Większość kwiatów wieloletnich dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, a także jest dość odporna na choroby czy ataki szkodników. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają naszej opieki, ale pielęgnacja jest zwykle ograniczona do niezbędnego minimum. Regularne podlewanie, przycinanie suchych liści czy nawożenie dwa razy w sezonie w zupełności wystarczy, by rośliny odwdzięczyły się obfitym kwitnieniem. Dodatkowo, dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, kwiaty wieloletnie lepiej radzą sobie z niedoborami wody w porównaniu z kwiatami jednorocznymi.
Jednak jeżeli zależy Ci na dużej zmienności i corocznych eksperymentach z różnymi kompozycjami w ogrodzie, to uprawa kwiatów jednorocznych może być bardziej odpowiednia.
Jak zaplanować rabaty i skalniaki, aby przez całą wiosnę cieszyć się efektem kwitnienia?
Planując rabaty i skalniaki w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad, które pozwolą Ci uzyskać efekt długiego kwitnienia przez wiele tygodni. Przede wszystkim należy wybierać rośliny kwitnące w różnych fazach sezonu – od wczesnej do późnej wiosny.
- W marcu i kwietniu, gdy jeszcze śnieg nie zdążył stopnieć, zaczynają kwitnąć najbardziej popularne kwiaty wiosenne: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki.
- Na przełomie kwietnia i maja możesz podziwiać ozdobne: tulipany, pierwiosnki, fiołki ogrodowe (to rośliny dwuletnie), sasanki, liliowce, wczesne odmiany irysów.
- Późną wiosną (maj-czerwiec) kwitnienie rozpoczynają: piwonie, rudbekie, astry, dzwonki, rozchodniki.
- Aby rabata wyglądała atrakcyjnie przez całą wiosnę, możesz także zadbać o odpowiednią wysokość roślin. Na pierwszym planie posadź rośliny niskie, które zakwitną jako pierwsze, takie jak przebiśniegi, szafirki czy krokusy. W dalszych planach umieść rośliny wysokie, takie jak tulipany, pierwiosnki czy piwonie, a na tyłach rabaty posadź rośliny o największych wymaganiach, np. rudbekie.
- Jeśli Twoja rabata lub skalniak znajduje się w pełnym słońcu, to najlepiej będą się tam czuły rośliny takie jak: tulipany, narcyzy, liliowce, pierwiosnki, krokusy.
- Na miejscach zacienionych idealnie sprawdzą się przebiśniegi, szafirki, pierwiosnki.
Uwaga: Pamiętaj o tym, że wiosenne kwiaty cebulowe (np. tulipany, krokusy, narcyzy) kwitną przez stosunkowo krótki czas.
Rośliny możesz dobrać również kolorystycznie, aby rabata przez całą wiosnę zachwycała piękną różnorodnością barw lub spójną harmonią. Możesz zdecydować się na klasyczną paletę pastelowych odcieni (np. białe, różowe, fioletowe, niebieskie kwiaty), albo na bardziej wyraziste kompozycje, które wprowadzą do ogrodu odrobinę egzotyki.
Które kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitną wiosną, a które w późniejszych porach roku?
Każdy ogród, niezależnie od jego wielkości, może cieszyć Twoje oczy pięknymi kwiatami przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzesz rośliny. Wśród najcenniejszych gatunków ogrodowych znajdują się oczywiście kwiaty wieloletnie, które co roku rozkwitają, nadając przestrzeni wyjątkowego uroku. Warto skupić się przede wszystkim na kwiatach kwitnących w różnych porach roku – od przebiśniegów, czyli pierwszych wiosennych kwiatów, przez letnie piwonie, po zimowe ciemierniki.
Wieloletnie kwiaty wiosenne oraz byliny to:
- przebiśniegi,
- krokusy,
- narcyzy,
- szafirki,
- tulipany,
- fiołki ogrodowe,
- sasanki ogrodowe,
- miłki wiosenne,
- gęsiówki kaukaskie,
- miodunki plamiste,
- dąbrówki rozłogowe,
- żagwiny ogrodowe,
- ułudki wiosenne,
- floksy szydlaste,
- konwalie majowe,
- stokrotki pospolite.
Najpiękniejsze kwiaty i byliny wieloletnie kwitnące latem to m.in.:
- piwonie,
- astry,
- rudbekie,
- dzwonki,
- krwawniki.
Kwiaty wieloletnie kwitnące jesienią:
- chryzantemy – o ile uprawiane są odpowiednie gatunki ogrodowe,
- rudbekie,
- astry,
- dalie – to rośliny wieloletnie, ale w naszym klimacie jej bulwy wymagają wykopywania przed pierwszymi mrozami i przechowywania na zimę,
- zawciągi.
Natomiast zimą rosną np. ciemierniki i zimowity.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.