Porady

Pęcherznica kalinolistna ʹDiaboloʹ – jak o nią dbać?

0 (0 opinii)

Pęcherznica kalinolistna to krzew, który uprawiany jest jako roślina ozdobna. Dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale również różnobarwne liście. Jest mrozoodporna, dobrze znosi przycinanie, a jej pielęgnacja nie sprawi trudności nawet początkującemu ogrodnikowi. Może być sadzona pojedynczo, a także na żywopłot. Ciekawą odmianą jest pęcherznica kalinolistna ʹDiaboloʹ o ciemnoczerwonych liściach i kremowobiałych kwiatach. Jak o nią dbać i dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie? Odpowiadamy w artykule.

Pęcherznica kalinolistna – krótka charakterystyka

Pęcherznica kalinolistna to krzew, który należy do rodziny różowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i często uprawiana jako roślina ozdobna. Dorasta do 2-3 metrów wysokości i może mieć 1,5-2 metry szerokości. Rośnie szybko i w ciągu roku przyrasta o około 30-40 centymetrów. Ma rozłożysty pokrój, pędy są wzniesione, a z czasem opadają. Liście są ząbkowane, trójklapowe i przypominają nieco liście kaliny. Ich kolor zależny jest od odmiany. Z upływem czasu są większe i głębiej klapowane.

Pęcherznica kalinolistna kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są białe lub różowe, zebrane w półkoliste baldachy. W późniejszym okresie pojawiają się owoce, które początkowo są zielone, a później czerwone. Są małe, pęcherzykowate i długo utrzymują się na pędach. Po dojrzeniu przybierają brązowy kolor,a pękając, uwalniają zamknięte wewnątrz nasiona.

Pęcherznica kalinolistna – odmiana ʹDiaboloʹ

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych odmian pęcherznicy kalinolistnej jest odmiana ʹDiaboloʹ. Młode pędy tego krzewu są mahoniowo-brązowe, lekko kanciaste, a starsze czerwonobrązowe z paskami łuszczącej się kory. Liście są ciemnoczerwone i mają metaliczny połysk. Jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowo. W cieniu starsze liście mogą być zielonobrązowe. Są trójklapowe i mają 13 centymetrów długości. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Są kremowobiałe, zebrane w baldachowate, półkuliste kwiatostany o średnicy 5 centymetrów.

Pęcherznica kalinolistna ʹDiaboloʹ doskonale prezentuje się w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Może być posadzona pojedynczo jako soliter lub w większych grupach. Ciekawie i atrakcyjnie wygląda w towarzystwie innych odmian tego gatunku, które mają zielone, jasnozielone albo jasnożółte liście. Krzew świetnie sprawdzi się w roli żywopłotu, który będzie zapewniał prywatność i chronił przed spojrzeniami niepożądanych osób.

Przeczytaj również: Pęcherznica kalinolistna ʹLuteusʹ – wymagania i zasady uprawy

Pęcherznica kalinolistna ʹDiaboloʹ – warunki uprawy

Pęcherznica kalinolistna ʹDiaboloʹ ma niewielkie wymagania uprawowe. Jest bardzo tolerancyjna na warunki i może rosnąć w każdej glebie, niezależnie od tego, czy ma odczyn kwaśny, czy zasadowy. Najlepiej jednak będzie rosła w żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Na słonecznym stanowisku liście tej odmiany będą lepiej wybarwione. W półcieniu również sobie poradzi, jednak w takim miejscu liście będą się słabiej wybarwiać. Musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, ponieważ lubi się rozkrzewiać.

Krzew jest odporny na mróz, wiatr, suszę i zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do miejskich ogrodów. Nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Jak dbać o pęcherznice kalinolistną ʹDiaboloʹ?

W okresie 2-3 lat po zasadzeniu pęcherznicy kalinolistnej ʹDiaboloʹ, powinniśmy zadbać o to, żeby podłoże wokół krzewu było wilgotne. Możemy również ściółkować, dzięki czemu ograniczone jest parowanie wilgoci, a gleba utrzymana jest w chłodzie. W kolejnych latach uprawy rośliny nie musimy podlewać, jednak w czasie suszy i upałów warto spryskać jej liście wodą.

Pęcherznica kalinolistna tej odmiany dla zachowania ładnego pokroju może być co roku przycinana. Cięcie powinno być wykonane latem po kwitnieniu na przełomie lipca i sierpnia lub jesienią. Pędy skracamy o około 1/3, usuwamy również pędy połamane, stare i chore. Rany po cięciu możemy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Krzewu nie należy przycinać wiosną, ponieważ tracą dużo soku i ulegają osłabieniu, są też bardziej narażone na choroby i gorzej kwitną. Powinniśmy uważać, żeby nie wyciąć pędów tegorocznych, które obficie będą kwitły w następnym roku. Jeżeli mamy formowany żywopłot z pęcherznicy, to do cięcia możemy użyć elektrycznych nożyc.

0 (0 opinii)