Porady

Malowanie drewna – o czym warto pamiętać?

0 (0 opinii)

Drewno wciąż ma wielu zwolenników. Uwielbiamy jego naturalny wygląd i dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki. W jaki sposób należy malować drewniane powierzchnie i dlaczego impregnacja drewna ma tak ogromne znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Jak przygotować się do malowania drewna?

Malowanie drewna to proces, który może odmienić wygląd i wydłużyć żywotność drewnianych powierzchni, takich jak meble ogrodowe, podłogi, ogrodzenia czy deski tarasowe. Aby móc przeprowadzić profesjonalne malowanie, konieczne jest przede wszystkim przygotowanie narzędzi. Konieczna będzie odpowiednia farba do drewna. Najczęściej używa się farb akrylowych, może być również farba emulsyjna czy olejna, w zależności od charakteru projektu. Oprócz farby, konieczny będzie wałek lub pędzel oraz szlifierka. Urządzenie to przyda się w sytuacji, gdy drewno jest nierówne, ma zadrapania bądź ubytki. W takich przypadku przyda się także szpachla do drewna Vidaron, która wypełni wszystkie ubytki i wyrówna powierzchnię drewna. Do delikatnego szlifowania doskonale sprawdzi się papier ścierny. Przyda się także płyn do odtłuszczania, który pozwoli na usunięcie wszelkich pyłków i zanieczyszczeń. 

Malowanie drewna – jak malować drewniane powierzchnie?

Wiele osób zastanawia się, czym malować surowe drewno, by zabezpieczyć jego powierzchnię. Przyda się tutaj odpowiednia farba, której struktura zapewnia wysoką przyczepność do powierzchni. Najczęściej wybiera się farby akrylowe i ich matowe wykończenie lakierem do drewna. Pod farbę warto zastosować podkład, który zwiększy skuteczność malowania. Jeżeli chcemy zachować naturalny wygląd drewna, warto postawić na bejcowanie w zamian za standardowe malowanie.  Drewno pokryte bejcą zachowa widoczne słoje drewna, a jednocześnie zabezpieczy jego powierzchnię. Impregnacja drewna ma ogromne znaczenie da jego długiej żywotności i pięknego wyglądu.

Malowanie drewna krok po kroku

Przygotowanie drewna do malowania należy zacząć od usuwania powłok lakierniczych, które były nałożone na drewno wcześniej. Dotyczy to np. malowania mebli używanych. Wszystkie rysy, zadrapania i niedoskonałości należy dokładnie zeszlifować i wypełnić ubytki tak, by cała powierzchnia drewna była jednolita. Następnie, powierzchnię należy oczyścić przy użyciu płynu do odtłuszczania. Tak przygotowane i oczyszczone drewno można pomalować wybraną farbą przystosowaną do powierzchni drewnianych.

Jakie znaczenie ma impregnacja drewna?

Impregnacja drewna ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu trwałości i ochrony drewnianych powierzchni przed szkodliwymi wpływami środowiska, wilgocią, owadami i innymi czynnikami. Impregnaty do drewna zawierają substancje chemiczne, które wnikają w strukturę drewna i zapobiegają wchłanianiu wilgoci. Dzięki temu drewno jest mniej podatne na gnicie, pękanie i deformację z powodu zmian wilgotności. Impregnaty często zawierają środki chemiczne, które odstraszają owady i zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni na powierzchni drewna. Dzięki temu drewno jest mniej narażone na uszkodzenia spowodowane działaniem owadów lub rozwojem patogenów. Impregnacja znacznie wydłuża żywotność drewnianych konstrukcji, mebli ogrodowych, desek tarasowych i innych elementów wykonanych z drewna. Chroni je przed starzeniem się i degradacją.Niektóre impregnaty dodatkowo podkreślają naturalne piękno drewna, nadając mu głębszy kolor lub połysk. Mogą również chronić drewno przed blaknięciem na słońcu. Zabezpieczona powierzchnia drewniana pozostanie piękna przez wiele lat.

 

Materiał zewnętrzny

0 (0 opinii)