Porady

Jak zrobić plac zabaw z domkiem w ogrodzie? Poradnik

0 (0 opinii)

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci wyposażony nie tylko w zjeżdżalnię, ale też w domek, to świetny pomysł na dostarczenie maluchom sporej dawki zabawy. 

Plac zabaw z domkiem a bezpieczeństwo

Zanim zbudujesz plac zabaw w ogrodzie, musisz pamiętać o najważniejszym – o bezpieczeństwie najmłodszych podczas użytkowania konstrukcji. Wybierając sprzęt do ogrodu, upewnij się więc, że ma on odpowiednie certyfikaty i spełnia normy, takie jak EN 1176, EN 1177 czy CE, które gwarantują jego stabilność, bezpieczeństwo i trwałość. Wszystkie elementy powinny mieć zaokrąglone krawędzie, a drewniane części – mieć gładką, dobrze zabezpieczoną powierzchnię, aby uniknąć drzazg. Kotwy, śruby, wkręty i inne łączenia muszą być schowane, a ciężkie konstrukcje – solidnie zakotwiczone w podłożu. Kolejną ważną kwestią jest zastosowanie nawierzchni amortyzującej – sprawdzi się np. gumowy granulat, który zmniejsza ryzyko urazów w razie upadku. 

Ogrodowy plac zabaw jest także narażony na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i wilgoć, słońce, śnieg i mróz, dlatego wszystkie elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Naturalne drewno wymaga pokrycia nietoksycznymi impregnatami, a metal zastosowania powłoki antykorozyjnej. Także farby używane do malowania konstrukcji muszą mieć atesty bezpieczeństwa i być całkowicie nieszkodliwe.

Jak dostosować plac zabaw do wieku dziecka?

Przydomowy plac zabaw to nie tylko miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także przestrzeń, która wspiera rozwój motoryczny i kreatywność najmłodszych. Powinieneś więc zadbać o różnorodność wyposażenia, dopasowując plac do wieku i potrzeb najmłodszych. Dla maluchów (1-3 lata) sprawdzą się bezpieczne i niskie konstrukcje jak piaskownica, niska zjeżdżalnia czy huśtawka z oparciem. Dla przedszkolaków (4-6 lat) zalecane są elementy rozwijające koordynację ruchową, np. tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa, bocianie gniazdo czy równoważnie. Natomiast w przypadku starszaków (7+) można postawić na bardziej wymagające atrakcje jak wysokie zjeżdżalnie, wieże i domki na drzewie, trampoliny czy drabinki wielopoziomowe do wspinania się.

Atrakcyjne elementy placu zabaw to np.:

  • huśtawki,
  • zjeżdżalnie,
  • piaskownica,
  • elementy wspinaczkowe,
  • domek ogrodowy,
  • trampolina,
  • tor przeszkód,
  • boisko do gry np. w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę,
  • ścieżka sensoryczna,
  • basen lub brodzik.

Jak zabudować ogrodowy plac zabaw z domkiem? Instrukcja

Szary, drewniany domek dla dzieci stojący w ogrodzie
Drewniany domek ogrodowy dla dzieci

Stworzenie bezpiecznego placu zabaw z domkiem dla dzieci nie musi być skomplikowane – wystarczy dobrze zaplanować projekt, wybrać odpowiednie materiały i zadbać o solidną konstrukcję.

Wybór miejsca na Twój plac zabaw

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno być ono przede wszystkim oddalone od drogi, zbiorników wodnych i innych zagrożeń, a jednocześnie widoczne z okien Twojego domu lub tarasu. Warto zadbać o lekki cień, który ochroni dzieci przed nadmiernym słońcem, a także wyrównać teren, by zapewnić stabilność konstrukcji.

Zakup materiałów i narzędzi

Kolejnym krokiem będzie zakup materiałów oraz narzędzi. Drewno to najczęstszy wybór w przypadku konstrukcji DIY – jest naturalne, estetyczne i łatwe w obróbce. Metalowe elementy, np. łączenia, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, ponieważ są odporne na korozję. Natomiast plastik sprawdzi się w drobnych elementach, jak uchwyty, ale musi być wysokiej jakości, nietoksyczny i odporny na promieniowanie UV.

Tak jak już wspominaliśmy, dla bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednią nawierzchnię – świetnie sprawdzą się gumowe puzzle, które amortyzują upadki. Z kolei siatki na ścianki wspinaczkowe i huśtawki najlepiej montować na linach polipropylenowych z rdzeniem stalowym, które są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Do budowy placu zabaw przyda Ci się podstawowy zestaw stolarski: piła, wiertarko-wkrętarka, szlifierka, młotek, poziomica, kątownik i miarka. Do montażu niezbędne będą także śruby, kotwy, wkręty.

Sprawdź: Z jakiego drewna zrobić plac zabaw dla dzieci?

Budowa podstawy i podłogi domku

Pierwszym etapem budowy domku jest stworzenie mocnej podstawy, która zapewni stabilność. Domek możesz oprzeć na betonowych bloczkach lub kotwach wkopanych w ziemię – to zapobiegnie osiadaniu konstrukcji oraz odizoluje drewno od podłoża, tym samym ograniczając jego kontakt z wilgocią. Następnie należy przygotować ramę podłogi, wykorzystując grube kantówki, które połączone wkrętami, stworzą solidny szkielet. Dla wzmocnienia całości możesz dodać poprzeczne belki, a na końcu przykręcić równo deski podłogowe.

Montaż ścian i dachu

W momencie, gdy podłoga jest już gotowa, możesz przystąpić do budowy ścian. Najpierw stwórz drewniane ramy, które będą odgrywać rolę szkieletów ścian. Montując pionowe belki wzmacniające, pamiętaj o pozostawieniu miejsca na drzwi i okna. Całość pokryj deskami. Następnie przejdź do budowy dachu. Najlepiej sprawdzi się konstrukcja dwuspadowa lub jednospadowa wykonana z drewnianych desek i pokryta materiałem wodoodpornym.

Budowa dodatkowych atrakcji

Do domku możesz przymocować schody lub drabinkę, które ułatwią najmłodszym wejście do środka. Dobrym uzupełnieniem będzie także zjeżdżalnia, którą można zamontować na jednej ze ścian domku. Warto dodać też inne elementy, takie jak huśtawka, siatka wspinaczkowa, lina do wspinania, równoważnia. Oczywiście bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, dlatego wszystkie elementy placu zabaw powinny być stabilne – zwłaszcza huśtawki i drabinki należy przymocować do belek zakotwiczonych w ziemi.

Wykończenie i zabezpieczenie drewna

Nie zapominaj o tym, że wszystkie drewniane powierzchnie zabudowy należy dokładnie wyszlifować, aby usunąć ewentualne drzazgi. Natomiast impregnacja sprawia, że materiał zostanie zabezpieczony m.in. przed oddziaływaniem wilgoci czy promieniowania UV. Jeśli plac zabaw ma być kolorowy, to jego elementy możesz pomalować nietoksycznymi farbami przyjaznymi dla dzieci.

Bibliografia

0 (0 opinii)