Kompost na rabaty zamiast kamyczków albo kory? Wypróbuj, nie pożałujesz!
Szukasz alternatyw dla kamyków lub kory na rabatach? Rozwiązaniem może być „czarne złoto ogrodników”, czyli kompost. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na ściółkowanie rabat kompostem.
Rabaty ogrodowe to wizytówka każdego ogrodnika. Coraz częściej zastanawiamy się, czym najlepiej wykończyć przestrzeń między roślinami, aby było nie tylko estetycznie, ale też praktycznie. Wybór najczęściej pada więc na dekoracyjne kamyki lub na naturalną korę. Warto wiedzieć, że alternatywnym i atrakcyjnym dla gleby rozwiązaniem jest zastosowanie kompostu.
Dlaczego kamyczki i kora na rabatach to nie zawsze najlepszy wybór?
Kamyki to popularny materiał wykorzystywany na rabatach. Dlaczego? Przede wszystkim wyglądają estetycznie i pasują do ogrodów zaaranżowanych w różnych stylach, a także są wyjątkowo trwałe – nie zmieniają swojego wyglądu pod wpływem czynników atmosferycznych. Jednak pod względem oddziaływania na rośliny kamyczki nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Nie wnoszą żadnych wartości odżywczych do gleby, a w słoneczne dni mogą się nagrzewać, podnosząc równocześnie temperaturę podłoża. To z kolei może prowadzić do przesuszania gleby, co jest niekorzystne dla korzeni roślin.
Z kolei kora, choć organiczna, to także ma swoje wady. Owszem, w ogrodzie sprawdza się jako ściółka, ograniczając parowanie wody i rozwój chwastów, ale na dłuższą metę jej rozkład w glebie może prowadzić do niedoborów azotu. Dochodzi do tego, ponieważ mikroorganizmy, które rozkładają korę, zużywają azot z gleby, zanim stanie się on dostępny dla roślin.
Kompost na rabaty – dlaczego warto?
Kompost to rozłożony materiał organiczny, który jest szczególnie bogaty w składniki odżywcze. Nazywany jest „czarnym złotem ogrodników” z uwagi na to, że zawiera także próchnicę i pożyteczne mikroorganizmy glebowe.
Kompost w ogrodzie najczęściej odgrywa rolę naturalnego nawozu. Dlatego też powinieneś wiedzieć, że możesz wykorzystać go również jako ściółkę – to rozwiązanie nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Kompost, w przeciwieństwie do kamyczków czy kory, dostarcza glebie cennych składników odżywczych takich jak azot, fosfor czy potas. Dzięki temu Twoje rośliny będą się szybciej rozwijały, a dodatek kompostu poprawi strukturę gleby, sprawiając, że stanie się bardziej przewiewna i będzie lepiej zatrzymywać wodę. To szczególnie ważne w przypadku gleb piaszczystych, które mają tendencję do przesuszania, a także w przypadku gleb gliniastych.
Warstwa kompostu, podobnie jak kora, może działać jako ściółka ograniczająca wzrost chwastów. Jednak w przeciwieństwie do kory, nie powoduje deficytu składników odżywczych w glebie. Co więcej, kompost nie nagrzewa się tak jak kamienie i nie będzie wysuszać podłoża. Ściółka z kompostu działa jak naturalny izolator, sprzyjając zdrowemu rozwojowi korzeni oraz pomagając w utrzymaniu optymalnej temperatury gleby przez cały rok. Latem chroni przed jej przegrzewaniem, a zimą zabezpiecza przed zbyt szybkim wychłodzeniem.
Kompostowanie wspiera także różnorodność biologiczną. Gleba wzbogacona kompostem przyciąga organizmy glebowe, które dodatkowo poprawiają jej strukturę i napowietrzenie, co z kolei sprzyja wzrostowi roślin. Mikroorganizmy obecne w kompoście pomagają także w naturalnym rozkładzie resztek organicznych.
Jak zastosować kompost na ogrodowych rabatach?
Na początku powinieneś upewnić się, że gleba na rabatach jest wolna od chwastów. Jeśli dotychczas stosowałeś na rabacie kamienie lub korę, to konieczne będzie ich usunięcie, aby kompost mógł bezpośrednio oddziaływać na podłoże. Warto także dobrze spulchnić glebę – dzięki temu składniki odżywcze z kompostu szybciej przenikną do podłoża.
Kompost najlepiej rozsypać równomiernie, tworząc warstwę o grubości od 3 do 5 centymetrów. Taka grubość zapewni skuteczną ochronę przed chwastami, ograniczy parowanie wody i będzie wystarczająca do poprawy struktury gleby. Kompostu nie musisz dodatkowo przekopywać – mikroorganizmy glebowe same zadbają o to, aby składniki odżywcze zostały wprowadzone do głębszych warstw ziemi.
Jeżeli na rabacie znajdują się już rośliny, to nie rozsypuj kompostu zbyt blisko łodyg i pędów. Należy zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni, aby zapobiec gniciu roślin przy nadmiernej wilgoci. Co ważne, kompost należy regularnie uzupełniać – najlepiej raz na sezon. W miarę rozkładu będzie on stopniowo wchłaniać się w glebę.
Pamiętaj o tym, że nie każdy kompost będzie odpowiedni do wykorzystania na rabatach ozdobnych. Najlepiej, aby kompost był dojrzały, co oznacza, że jego składniki są już w pełni rozłożone. Wówczas ma on jednolitą strukturę, ciemny kolor i lekko ziemisty zapach. Do kompostu nie należy dodawać zwłaszcza resztek mięsa. Sprawdzą się za to obierki z warzyw i owoców, skoszona trawa, liście i drobno pocięte resztki roślinne. Ważne też unikać materiałów, które mogą być zanieczyszczone pestycydami lub herbicydami, ponieważ mogą one zaszkodzić roślinom na rabacie.
Przeczytaj również: Domowe kompostowanie – bokashi. Jak to zrobić?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.