Porady

Juka domowa – na co choruje? Podpowiadamy

0 (0 opinii)

Dlaczego juka ma brązowe plamy na liściach? Co oznacza biały nalot na liściach juki? Co zrobić, gdy żółkną liście juki? W artykule przedstawiamy objawy i przyczyny najczęstszych chorób juki domowej.

Jak uprawiać jukę domową?

Juka domowa często utożsamiana jest z juką gwatemalską, czyli juką słoniostopą (Yucca elephantipes). Warto jednak wiedzieć, że do grupy juk uprawianych w domu w donicy należą również: juka aloesowa (Yucca aloifolia), juka wyniosła (Yucca elata) oraz juka wspaniała (Yucca gloriosa). 

Juka domowa wyróżnia się przede wszystkim egzotycznymi, efektownymi liśćmi oraz interesującym pędem, przez co nierzadko bywa porównywana do palmy. Bez względu na odmianę każda juka preferuje jasne i ciepłe stanowisko, jednak nie powinno się jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zaleca się utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 18 do 24 stopni Celsjusza, a zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni. W okresie letnim oraz późną wiosną juka doniczkowa może być umieszczana na balkonie lub na tarasie.

Juka doniczkowa najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i żyznej. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego drenażu, aby uniknąć zastoju wody. Juka nie jest wymagająca w pielęgnacji, ale należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie podlewanie – najlepiej sprawdzać wilgotność podłoża i podlewać roślinę, gdy ziemia jest sucha na głębokość około dwóch palców. Zraszanie liści juki nie jest zalecane. Warto podkreślić, że ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie juka domowa zdecydowanie lepiej znosi okresowe susze niż nadmierne podlewanie. W okresie zimowym, kiedy juka przechodzi w stan spoczynku, częstotliwość podlewania należy jeszcze dodatkowo ograniczyć.

Nawożenie juki domowej przeprowadza się w okresie jej aktywnego wzrostu. Roślina ta nie wymaga częstego przycinania – cięcie wykonuje się głównie wtedy, gdy liście są uszkodzone lub zainfekowane, a najlepszy czas na przycięcie to wiosna lub wczesne lato. Przesadzanie juki domowej zaleca się średnio co trzy lata, gdy korzenie przerastają doniczkę.

Zobacz: Juka ogrodowa (karolińska) – jak uprawiać? Wymagania, pielęgnacja

Choroby juki domowej – rozpoznanie

Juka domowa uchodzi za roślinę dość odporną na choroby, jednak między innymi ze względu na niewłaściwą pielęgnację lub dobór stanowiska może mierzyć się z różnymi chorobami, w tym przede wszystkim z chorobami grzybowymi. Jak je rozpoznać?

Zgnilizna korzeni juki domowej:

  • objawy: żółknięcie liści, opadanie liści, więdnięcie liści, obecność nieprzyjemnego zapachu z gleby, rozkładanie się podstawy rośliny;
  • przyczyny: nadmierne podlewanie juki domowej, niewłaściwy drenaż w doniczce, niewłaściwy dobór podłoża (gleba zatrzymująca wodę);
  • zwalczanie i profilaktyka: zmniejszenie częstotliwości podlewania (zwłaszcza zimą, gdy juka domowa przechodzi w stan spoczynku), zastosowanie właściwego drenażu, wylewanie zalegającej wody z podstawki, usunięcie zgniłych korzeni i przesadzenie juki do świeżej gleby – w przypadku zainfekowania, zastosowanie fungicydów – w przypadku poważnej infekcji.

Plamistość liści juki domowej

  • objawy: występowanie plam na liściach (brązowych, czarnych lub żółtawych);
  • przyczyny: nadmierna wilgotność gleby i powietrza, słaba cyrkulacja powietrza;
  • zwalczanie i profilaktyka: unikanie zraszania liści juki domowej (zwłaszcza wieczorem), usuwanie zainfekowanych liści w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby, zastosowanie fungicydów.

Antraknoza juki domowej:

  • objawy: występowanie na liściach ciemnych i wodnistych plam, skręcanie się liści, opadanie liści;
  • przyczyny: nadmierna wilgotność podłoża i powietrza;
  • zwalczanie i profilaktyka: ograniczenie podlewania juki domowej, zadbanie o właściwy drenaż, regularne usuwanie zalegającej wody z podstawki, umieszczenie rośliny w miejscu dobrze wentylowanym, zastosowanie fungicydów.

Szara pleśń juki domowej:

  • objawy: występowanie na liściach brązowych plam pokrywających się szarawym nalotem, opadanie liści, zamieranie tkanek rośliny i zmiana ich struktury (stają się miękkie, wodniste), osłabienie rośliny i zahamowanie jej wzrostu;
  • przyczyny: nadmierne podlewanie juki domowej, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, ustawienie juki w chłodnych i wilgotnych warunkach, występowanie uszkodzeń mechanicznych;
  • zwalczanie i profilaktyka: zredukowanie częstotliwości podlewania juki domowej oraz podlewanie jej od dołu bez zwilżania liści, utrzymywanie temperatury powietrza od 18 do 24 stopni Celsjusza i unikanie nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu, zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza, usunięcie zainfekowanych części rośliny sterylnymi narzędziami ogrodniczymi, zastosowanie fungicydów.

Oparzenia liści juki domowej:

  • objawy: występowanie na liściach białych, żółtawych lub brązowych plam, opadanie liści, wysuszanie się liści,
  • przyczyny: ustawienie rośliny w miejscu nadmiernie nasłonecznionym, a zwłaszcza przestawienie juki domowej z miejsca półzacienionego do miejsca w pełnym słońcu,
  • zapobieganie: ustawianie doniczki z juką w miejscu, które jest jasne i ciepłe, ale nie jest bezpośrednio i intensywnie nasłonecznione.

Przeczytaj również: Szkodniki juki domowej – rozpoznanie i zwalczanie

0 (0 opinii)