Porady

Sutera – uprawa w skrzynkach i wiszących doniczkach na balkonie

0 (0 opinii)

Sutera to jednoroczna roślina, która od wielu lat zdobywa uznanie wśród ogrodników oraz amatorów. Jej drobne kwiaty oraz pędy, sprawiają, że każda przestrzeń stanie się piękniejsza i będzie w niej więcej życia. O jej uprawie w skrzyniach i doniczkach na balkonie, można przeczytać w naszym artykule.

Potocznie używane nazwy roślin nie zawsze są poprawne pod względem botanicznym. Podobieństwo do innego gatunku albo błędne tłumaczenie obcej nazwy sprawiają, że trudno czasem zrozumieć, o jaką roślinę chodzi. Z pomocą przychodzi wówczas rewelacyjne w swej prostocie i niezawodności binominalne nazewnictwo gatunków wymyślone przez Linneusza. Do takich przypadków należy między innymi rodzaj Sutera. Traktowanie wymiennie dwóch różnych rodzajów roślin Bacopa i Sutera, w takiej formie, jak na przykład „bakopa (sutera)” albo „bakopa, czyli sutera” brzmi podobnie groteskowo, jak tytuł książki „Pies, czyli kot” Stanisława Tyma.

Często mylone rodzaje roślin

  • Bakopa (Bacopa) – Rodzaj roślin z rodziny babkowatych. Występują głównie w tropikalnej Ameryce. Większość z nich rośnie w środowisku wodnym lub bagiennym. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne w akwariach i paludariach.
  • Sutera (Sutera) – Rodzaj roślin z rodziny trędownikowatych. Występują w Afryce Południowej. Rosną na piaszczystych wydmach, skalistych terenach i w suchych zaroślach.
  • Chaenostoma (Chaenostoma) – Rodzaj roślin wyodrębniony w 2012 roku z rodzaju Sutera. Liczy ponad 40 gatunków, w tym Chaenostoma cordatum o synonimie Sutera cordata. Ta właśnie sutera rozpierzchła, nazywana przez naszych zachodnich i północnych sąsiadów „kwiatem-śnieżynką” jest popularną rośliną balkonową, dostępną w wielu odmianach. Dopóki nie pojawi się spolszczona nazwa nowego rodzaju, logiczne wydaje się używanie nazwy „sutera”, tym bardziej że rośliny o nazwie „bakopa” nie mają z suterą nic wspólnego.

Sutera na balkonie

Kwiaty porównywane do płatków śniegu pojawiają się na roślinie od maja do października. Szczególnie pięknie wyglądają naprawdę długie pędy, kiedy zwieszają się przez krawędź pojemnika, czasem do 60 cm. A wysokość samej rośliny pozostaje na poziomie 10-15 cm. Sutera cordata pochodzi z Afryki Południowej, a na naszym rynku pojawiła się nie tak dawno. Często jest oferowana jako bakopa, co oczywiście nie jest prawdą. Doskonale daje się komponować z innymi typowymi i mniej typowymi roślinami doniczkowymi. Biały kolor pasuje do prawie wszystkich układów, a i barwne odmiany mają różnorodne zastosowanie. Pięknie wygląda wisząca doniczka tylko z jedną odmianą sutery, tworząc morze kwiatów.

Każdego roku pojawiają się nowe odmiany sutery
Wikipedia
Każdego roku pojawiają się nowe odmiany sutery

Odmiany sutery

Każdego roku pojawiają się nowe odmiany sutery. Kwiaty stają się coraz większe, barwy coraz mocniejsze. Pozostają też odmiany białe, ale wciąż przybywa nowych kolorów i odcieni. Nowe odmiany selekcjonowane są również pod kątem lepszej odporności na upał i suszę. Kilka przykładów odmian o różnych kolorach:

Biały kolor kwiatów

  • Chaenostoma cordatum ‘Baristo Giga White’
  • Chaenostoma cordatum ‘Big White’
  • Chaenostoma cordatum ‘Everest White’
  • Chaenostoma cordatum ‘Snowflake’

Różowy kolor kwiatów

  • Chaenostoma cordatum ‘Pink Domino’
  • Chaenostoma cordatum ‘Big Pink’
  • Chaenostoma cordatum

Czerwony kolor kwiatów

  • Chaenostoma cordatum ‘Britney Maroon’ (czerwień maroon)
  • Chaenostoma cordatum ‘Centurion Indigo’ (fioletowoczerone)

Niebieski kolor kwiatów

  • Chaenostoma cordatum ‘Big Blue’
  • Chaenostoma cordatum ‘Blue Star’
  • Chaenostoma cordatum ‘Everest Blue’

Chaenostoma cordatum ‘Everest Blue’
PW Garten
Chaenostoma cordatum ‘Everest Blue’

Żółty kolor liści

  • Chaenostoma cordatum ‘Olympic Gold’

Jak uprawiać suterę?

Sutera jest bardzo łatwą w uprawie byliną. Jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe i wielostronnie przydatna. Nie trzeba ani usuwać przekwitłych kwiatów, ani spełniać jakichś specjalnych życzeń. Sutera należy do nieskomplikowanych i wdzięcznych roślin balkonowych i doniczkowych.

Stanowisko i podłoże 

Dobór stanowiska dla sutery jest bardzo ważny. Powinno być ciepłe i słoneczne. Na południowej stronie, w palącym słońcu roślina nie czuje się jednak dobrze. Woli raczej położenia wschodnie albo zachodnie. Północne bywa zwykle zbyt ciemne i sutera kwitnie wtedy skąpo. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym więcej wody potrzebuje roślina. Ziemia nie powinna przesychać, ponieważ liczne kwiaty szybko zaczynają więdnąć.

Jeśli chodzi o substrat, sutera jest wyraźnie mniej wymagająca. Właściwie wystarcza jej zwyczajna ziemia ogrodowa. Korzystniej jest jednak użyć lekko kwaśnej ziemi z podwyższoną zawartością gliny, ponieważ rośliny źle znoszą stres wywołany suszą. Zastój wody jest dla sutery bardzo szkodliwy, dlatego w doniczce koniecznie powinna znajdować się warstwa drenażowa, a otwór w dnie doniczki zawsze drożny. Dobrze jest ułożyć na dnie doniczki albo pojemnika pięciocentymetrową warstwę keramzytu. Po zimowaniu rośliny ziemię w doniczkach trzeba każdej wiosny wymienić.

Podlewanie, nawożenie i przycinanie

Podlewanie jest dla sutery również bardzo ważne. Kwiat-śnieżynka lubi stale lekko wilgotną ziemię. Często trudno jest to zachować, szczególnie w miesiącach letnich, jednak w każdym razie substrat nie powinien całkowicie wyschnąć. Nadmiar wody należy koniecznie wylać, aby uniknąć zastoju. Nawożenie płynnym nawozem stosuje się co tydzień. Zasilanie odbywa się od kwietnia do września – bujne kwitnienie wymaga uzupełniania składników pokarmowych w glebie. 

Cięcie rośliny jest potrzebne tylko przed zimowaniem. Wystarczy mocniej potrząsnąć łodygą, aby zwiędłe kwiaty same opadły na ziemię.

Zimowanie, rozmnażanie i choroby

Zimowanie sutery jest możliwe i nie sprawia specjalnych kłopotów, o ile roślina jest odpowiednio podlewana. Nadmiar wody jest zdecydowanie szkodliwy, ale jej niedobór również szkodzi roślinie – potrzebne jest pewne wyczucie.

Sutera nie jest zimoodporna i znosi temperaturę do -5°C ale tylko krótkotrwale. Przyciętą na okres zimy suterę ustawia się w jasnym i nieprzemarzającym pomieszczeniu. Temperatura powietrza powinna wynosić 5 do 15°C. Podlewać należy regularnie, ale umiarkowanie, nie pozwalając na przesuszenie bryły korzeniowej. Im niższa jest temperatura otoczenia, tym mniej wody potrzebuje roślina.

Suterę można rozmnażać z sadzonek pędowych albo z nasion. Jeśli kwiaty mają się pojawić wczesnym latem, trzeba nasiona wysiać wczesną wiosną albo pod koniec zimy.

W przypadku zastoju wody, zwłaszcza w połączeniu z chłodem, może wystąpić zgnilizna korzeni. Poza tym sutera jest bardzo odporna i rzadko zdarza się jej opanowanie przez szkodniki.

0 (0 opinii)