Porady

Nawłoć ogrodowa – uprawa byliny, gatunki, odmiany i właściwości

5 (2 opinie)

Pod botaniczną nazwą rodzajową nawłoć (Solidago L.) kryją się mało wymagające rośliny, których jaskrawe, złote kwiatostany są nieodzowną częścią letniego i jesiennego ogrodu. Należy do nich ponad sto gatunków zadomowionych przeważnie na preriach i górskich zboczach północnej Ameryki.

Nawłoć jest byliną szczególnie łatwą w uprawie i odpowiednią dla początkujących ogrodników, chociaż jej jaskrawo żółte kwiaty i nieco dziki wygląd pociągają również doświadczonych hobbystów. Dostępna jest w licznych odmianach hodowlanych, zróżnicowanych mocno pod względem wysokości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre gatunki nawłoci należą do grupy inwazyjnych gatunków obcych (IGO), których celowa uprawa na terenie Unii Europejskiej jest zabroniona. Są to:

    • nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.);
    • nawłoć późna (Solidago gigantea Aiton);
    • nawłoć wąskolistna (Solidago graminifolia (L.).

Szybkie rozprzestrzenianie się tych gatunków skutkuje redukcją różnorodności roślin łąkowych, co w efekcie prowadzi do spadku bogactwa gatunkowego owadów oraz ptaków występujących na łąkach.

Wybór stanowiska i podłoża dla nawłoci ogrodowej

Miejsce dla nawłoci trzeba wybrać z namysłem, aby mogła zaprezentować pełnię swojej urody. Idealne stanowisko powinno być:

  • ciepłe;
  • słoneczne do półzacienionego;
  • odpowiednio obszerne w zależności od odmiany.

Warto podkreślić, że zadomowiona u nas nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L.) rośnie i dobrze kwitnie także w półcieniu, a nawet w jasnym ocienieniu.

Nawłoć nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie zasobne w składniki odżywcze.

  • Ziemię ogrodową należy wzbogacić nieco gliną i piaskiem.
  • Zbyt żyzną glebę zmieszać z dodatkiem piasku.
  • Do uprawy doniczkowej stosować zwykłą ziemię kwiatową.
  • Unikać zastoju wody.

Gatunki i odmiany nawłoci ogrodowej

Nawłoć w ogrodzie
Allegro
Solidago ‘Laurin’ w ogrodzie

Poniżej pokrótce opisujemy wybrane gatunki i odmiany nawłoci ogrodowej.

  • Solidago virgaurea 'Goldzwerg'. Karłowa odmiana dorastająca do 20 cm wysokości. Złoto-żółte kwiaty rozwija od lipca do września. Wymaga stanowiska słonecznego. Odpowiednia na rabaty.
  • Solidago x Hybride 'Strahlenkrone'.  Bylina odpowiednia na rabaty i kwiaty cięte. Dorasta do 60 cm. Złoto-żółte kwiaty kwitną w lipcu i sierpniu. Lubi stanowiska słoneczne.
  • Solidago ‘Golden Shower’. Dorasta do 70-80 cm. Kwitnie jaskrawo-żółto późnym latem. Odpowiednia na rabaty, do ogródków bylinowych i naturalnych oraz na kwiaty cięte.
  • Solidago ‘Laurin’. Niska odmiana osiągająca 20-25 cm wysokości. Kwitnie złoto-żółto wczesną jesienią. Zimoodporna bylina ogrodowa.
  • Solidago ‘Lemore’. Osiąga wzrost 70-90 cm. Kwitnie jasno-żółto późnym latem. Odpowiednia odmiana do ogrodów dzikich i bylinowych, a także na kwiaty cięte.
  • Solidago cutleri (nawłoć Cutlera). Wyjątkowo niska odmiana dorastająca zaledwie do 10-15 cm. Kwitnie złoto-żółto już wczesnym latem.
  • Solidago odora. Rośnie do 60-90 cm i kwitnie żółto w pełni lata. Roślina aromatyczna.

Kiedy sadzić nawłoć ogrodową?

Do sadzenia nawłoci trzeba wybrać odpowiednią porę. Najbardziej odpowiednia jest późna wiosna po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Młode sadzonki nawłoci są jeszcze wrażliwe na spadki temperatury poniżej zera. Kiedy jednak dorosną, stają się w pełni mrozoodporne.

Pielęgnacja nawłoci ogrodowej – podlewanie i nawożenie

Nawłoć znosi suszę bardzo dobrze. Regularne podlewanie jest konieczne tylko przy uprawie doniczkowej, a przede wszystkim, kiedy rośliny stoją pod dachem. Rosnące na rabatach w ogrodzie nawłocie same potrafią się zaopatrzyć w wodę. Jednak także w tym wypadku celowe jest sięgnięcie po konewkę, kiedy okres suszy znacznie się przedłuża. Dodatkowa dawka wody nie tylko wzmocni roślinę, ale przedłuży również okres kwitnienia.

Mimo bujnego kwitnienia i szybkiego wzrostu nawłoć potrzebuje stosunkowo niewiele składników pokarmowych. Nawożenie w przypadku umiarkowanie żyznego podłoża nie jest konieczne. Można jednak podać roślinie wiosną małą porcję nawozu organicznego. Po zmieszaniu kompostu z górną warstwą podłoża trzeba je obficie podlać.

Zimowanie nawłoci ogrodowej

Nawłoć jest wyjątkowo mrozoodporna i bez szkody wytrzymuje spadki temperatury do -30 stopni Celsjusza. Rosnąca w gruncie w ogrodzie nie wymaga więc szczególnej ochrony. Co innego w przypadku uprawy doniczkowej – im mniejszy jest pojemnik i mniej mieści substratu, tym lepiej powinien być zabezpieczony przed przemrożeniem. Małe doniczki najlepiej jest przenieść do zimnego i ciemnego pomieszczenia, natomiast duże – dobrze owinąć włókniną.

5 (2 opinie)