Porady

Nawłoć ogrodowa – uprawa byliny, gatunki, odmiany i właściwości

5 (2 opinie)

Pod botaniczną nazwą rodzajową „nawłoć” (Solidago L.) kryją się mało wymagające rośliny, których jaskrawe, złote kwiatostany są nieodzowną częścią letniego i jesiennego ogrodu. Należy do nich ponad sto gatunków zadomowionych przeważnie na preriach i górskich zboczach północnej Ameryki. Kilka z nich osiedliło się też u nas na ruderalnych powierzchniach, zwykle na przydrożach, nasypach kolejowych i ugorach.

Nawłoć jest byliną szczególnie łatwą w uprawie i odpowiednią dla początkujących ogrodników, chociaż jej jaskrawo żółte kwiaty i nieco dziki wygląd pociągają również doświadczonych hobbystów. Dostępna w licznych odmianach hodowlanych, zróżnicowanych mocno pod względem wysokości, może być wykorzystana w każdym ogrodzie. Od maleńkich wersji odpowiednich do miniogródków, do olbrzymiej nawłoci późnej (Solidago gigantea), która może pełnić rolę ściany osłonowej. Aby nawłoć dobrze rosła i nie przysparzała w ogrodzie problemów, trzeba zwrócić uwagę na kilka punktów.

Wybór stanowiska i podłoża dla nawłoci ogrodowej

Miejsce dla nawłoci trzeba wybrać z namysłem, aby mogła zaprezentować pełnię swojej urody. Idealne stanowisko powinno być:

 • ciepłe;
 • słoneczne do półzacienionego;
 • odpowiednio obszerne w zależności od odmiany.

Na przykład wysoko rosnąca nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.), podobnie jak wiele odmian uprawnych, preferuje miejsca bardzo nasłonecznione. Jeśli nie otrzyma dostatecznej ilości światła, jej kwiaty będą zdecydowanie mniej bujne, a kolor nie tak jaskrawy, jak zwykle. Natomiast zadomowiona u nas nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L.) rośnie i dobrze kwitnie także w półcieniu, a nawet w jasnym ocienieniu.

Nawłoć nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie zasobne w składniki odżywcze. Odmiany hodowlane wymagają zwykle nieco bardziej żyznego podłoża niż gatunki dziko rosnące.

 • Ziemię ogrodową należy wzbogacić nieco gliną i piaskiem.
 • Zbyt żyzną glebę zmieszać z dodatkiem piasku.
 • Do uprawy doniczkowej stosować zwykłą ziemię kwiatową.
 • Unikać zastoju wody.

Gatunki i odmiany nawłoci ogrodowej

 • Solidago virgaurea 'Goldzwerg'. Karłowa odmiana dorastająca do 20 cm wysokości. Złotożółte kwiaty rozwija od lipca do września. Wymaga stanowiska słonecznego. Odpowiednia na rabaty.
 • Solidago x Hybride 'Strahlenkrone'.  Bylina odpowiednia na rabaty i kwiaty cięte. Dorasta do 60 cm. Złotożółte kwiaty kwitną w lipcu i sierpniu. Lubi stanowiska słoneczne.
 • Solidago ‘Golden Shower’. Dorasta do 70-80 cm. Kwitnie jaskrawożółto późnym latem. Odpowiednia na rabaty, do ogródków bylinowych i naturalnych oraz na kwiaty cięte.
 • Solidago ‘Laurin’. Niska odmiana osiągająca 20-25 cm wysokości. Kwitnie złotożółto wczesną jesienią. Zimoodporna bylina ogrodowa.
 • Solidago ‘Lemore’. Osiąga wzrost 70-90 cm. Kwitnie jasnożółto późnym latem. Odpowiednia odmiana do ogrodów dzikich i bylinowych, a także na kwiaty cięte.
 • Solidago canadensis (nawłoć kanadyjska). Rośnie do wysokości 100-180 cm. Kwitnie jaskrawożółto pod koniec lata.
 • Solidago cutleri (nawłoć Cutlera). Wyjątkowo niska odmiana dorastająca zaledwie do 10-15 cm. Kwitnie złotożółto już wczesnym latem.
 • Solidago odora. Rośnie do 60-90 cm i kwitnie żółto w pełni lata. Roślina aromatyczna.

 

Nawłoć kanadyjska kwitnie bujnie i jaskrawo pod koniec lata
Nawłoć kanadyjska kwitnie bujnie i jaskrawo pod koniec lata

Kiedy sadzić nawłoć ogrodową?

Do sadzenia nawłoci trzeba wybrać odpowiednią porę. Najbardziej odpowiednia jest późna wiosna po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Młode sadzonki nawłoci są jeszcze wrażliwe na spadki temperatury poniżej zera. Kiedy jednak dorosną, stają się w pełni mrozoodporne.

Pielęgnacja nawłoci ogrodowej – podlewanie i nawożenie

Suszę znosi nawłoć bardzo dobrze. Regularne podlewanie jest konieczne tylko przy uprawie doniczkowej. Przede wszystkim, kiedy rośliny stoją pod dachem. Rosnące na rabatach w ogrodzie nawłocie same potrafią się zaopatrzyć w wodę. Jednak także w tym wypadku celowe jest sięgnięcie po konewkę, kiedy okres suszy znacznie się przedłuża. Dodatkowa dawka wody nie tylko wzmocni roślinę, ale przedłuży również okres kwitnienia.

Mimo bujnego kwitnienia i szybkiego wzrostu, nawłoć potrzebuje stosunkowo niewiele składników pokarmowych. Nawożenie w przypadku umiarkowanie żyznego podłoża nie jest konieczne. Gdyby ktoś chciał jednak zrobić swojej nawłoci przyjemność, powinien podać roślinie wiosną małą porcję nawozu organicznego. Po zmieszaniu kompostu z górną warstwą podłoża trzeba je obficie podlać.

Zimowanie nawłoci ogrodowej

Nawłoć jest wyjątkowo mrozoodporna i bez szkody wytrzymuje spadki temperatury do -30°C. Rosnąca w gruncie w ogrodzie nie wymaga więc szczególnej ochrony. Co innego w przypadku uprawy doniczkowej. Im mniejszy jest pojemnik i mniej mieści substratu, tym lepiej powinien być zabezpieczony przed przemrożeniem. Małe doniczki najlepiej jest przenieść do zimnego i ciemnego pomieszczenia, natomiast duże dobrze owinąć włókniną.

5 (2 opinie)