Porady

Choroby hortensji – rodzaje i zwalczanie [WIDEO]

4,5 (25 opinii)

Bez względu na to, czy rosną w ogrodzie, czy w doniczkach, w optymalnych warunkach hortensje są z reguły bardzo odporne na wszelkiego rodzaju choroby. Jeśli zdarza się, że mimo wszystko zostają jednak opanowane przez choroby albo szkodniki, to najczęściej winne są temu lokalne warunki.

Może to być niewłaściwie wybrane stanowisko albo zła pielęgnacja. Mając pewne rozeznanie można zagrożenie szybko rozpoznać i rozpocząć zwalczanie chorób hortensji.

Choroby grzybowe hortensji

Dobrze zaopatrzona w składniki pokarmowe i rosnąca w idealnym miejscu hortensja rzadko ulega chorobom. Czasem zdarzają się jednak problemy z hortensją wywołane przez grzyby.

Mączniak prawdziwy. Chorobę wywołują grzyby z rodzaju Erysiphales. Sprzyja im ciepła i sucha pogoda, a także przenawożenie roślin azotem. Na zakażonych liściach tworzy się na obu stronach szary nalot o wyglądzie mąki. Są to strzępki grzybni oraz zarodniki konidialne (zarodniki grzybów powstające w wyniku rozmnażania bezpłciowego). Grzybnia z czasem ciemnieje i wytwarza kuliste owocniki. Co gorsze, wiatr może rozprzestrzeniać zarodniki grzyba na inne rośliny.

Zwalczanie: Jeśli rozpozna się tę chorobę na swoich hortensjach, powinno się opanowane części rośliny możliwie najszybciej usunąć. Uniknie się w ten sposób rozszerzania choroby. Należy jednak pamiętać, że zakażone liście i pędy nie mogą trafić na kompost. W przypadku opanowania przez mączniaka dużej powierzchni uprawy, pomóc mogą jedynie chemiczne fungicydy. Tylko opryski są w stanie uratować hortensje przed zamieraniem.

Mączniak rzekomy. Choroba objawia się szarym nalotem na dolnej stronie liści i na pędach. Na liściach pojawiają się żółte, brunatniejące z czasem plamy. Zakażone liście opadają, a roślina słabnie i traci atrakcyjny wygląd. Rozwojowi grzyba sprzyja duża wilgotność i temperatura powietrza rzędu 18-20ºC.

Zwalczanie: W początkowej fazie może pomóc usuwanie i niszczenie opanowanych części rośliny. Jako zabieg ratowniczy zaleca się opryski odpowiednimi fungicydami.

Mączniak hortensji najczęściej występuje z powodu wysokiej temperatury powietrza oraz duża wilgotność.
PNW Handbooks
Mączniak hortensji najczęściej występuje z powodu wysokiej temperatury powietrza oraz duża wilgotność.

Plamistość liści. Niedostatek środków pokarmowych i na dodatek wysoka wilgotność powietrza mogą sprzyjać pojawieniu się plamistości liści. Chorobę wywołują grzyby z rodzaju Alternaria, Ascochyta i Septoria. Na liściach tworzą się brązowe, czerwone albo żółtawe plamy. Kiedy grzyb mocno się rozmnoży, plamy mogą się łączyć, liście stają się perforowane i przedstawiają mało estetyczny widok.

Zwalczanie: W tym wypadku również pomaga tylko usunięcie opanowanych części roślin. W przyszłości należy zwracać uwagę na lepsze zaopatrzenie hortensji w składniki pokarmowe, aby uniknąć powtórzenia się choroby.

Szara pleśń. Grzyb powodujący szarą pleśń hortensji widoczny jest nie tylko na liściach, ale także na pędach i kwiatostanach. Na opanowanych przez grzyba częściach rośliny pojawia się szary nalot w formie pudru. Wraz z rozwojem choroby przebarwiają się (brązowieją) i więdną kwiaty. Szczególnie w przypadku ciężkiej gleby i wilgotnej pogody grzyb ma bardzo ułatwione zadanie.

Zwalczanie: W ramach profilaktyki powinno się hortensje podlewać rano. Poza tym pomaga regularne prześwietlanie krzewów, aby dopuścić więcej światła do każdego miejsca rośliny. Kiedy dojdzie do zakażenia hortensji, trzeba porażone liści i pędy konieczne usunąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Biała zgnilizna. Ta choroba grzybowa hortensji zaczyna się gniciem korzeni. W rezultacie roślina nie jest dostatecznie zaopatrywana w środki odżywcze, co prowadzi do jej zamierania. Jeśli choroba poraża młode hortensje, odrastające pędy i liście ciemnieją, zaczynają gnić i pokrywają się miękkim, białym nalotem. Z czasem w „wacie” nalotu pojawiają się czarne wtrącenia – sklerocja (rodzaj przetrwalników grzyba).

Zwalczanie: Konieczne są opryski fungicydami.

Szara zgnilizna. Na młodych pędach hortensji rozwijają się jasnoszare plamy różnych rozmiarów, które w wilgotnych warunkach pokrywają się szarym nalotem grzyba. Z pędów infekcja przechodzi na liście, które szybko zostają w całości opanowane. W warunkach szczególnie korzystnych dla rozwoju choroby porażeniu ulega cała roślina. Grzyb gronowiec szary (Botrytis cinerea) znajduje się się w glebie w postaci przetrwalników (konidia i skleroty). Zarodniki przenoszone są przez powietrze i krople deszczu. Kiełkując na powierzchni rośliny tworząc gęsty nalot.

Zwalczanie: Obumarłe części hortensji trzeba koniecznie usunąć. Dobre wyniki daje oprysk fungicydami.

Plamistość liści hortensji można ograniczyć poprzez dobre zaopatrzenie rośliny w składniki pokarmowe.
PennLive
Plamistość liści hortensji można ograniczyć poprzez dobre zaopatrzenie rośliny w składniki pokarmowe.

Choroby fizjologiczne hortensji

Chloroza. Stosunkowo często zdarza się hortensjom tak zwana chloroza. W tym przypadku nerwy liści zabarwiają się na zielono, a liście żółkną. Przyczyną zaburzeń jest przeważnie niedobór żelaza. Zdarza się jednak, że chloroza powstaje na skutek zbyt zasadowej gleby. Jeśli objawy zostaną zbagatelizowane, roślina z czasem osłabnie i straci urodę.

Zwalczanie: Aby zakwasić nieco podłoże, można dodać trochę torfu albo substratu dla różaneczników. Dodatkowo pomaga nawożenie zwiększoną dawką żelaza. Po paru tygodniach stan roślin powinien się poprawić. Jeśli była to chloroza, liście przybiorą znowu pierwotną barwę.

Poparzenia liści. Podczas upalnej i słonecznej pogody liście hortensji mogą na środku żółknąć, brązowieć i opadać. Nadmiar słońca i sucha gleba sprzyjają uszkodzeniom roślin.

Zwalczanie: Aby zapobiec poparzeniom liści należy hortensję, w razie potrzeby, ocienić i regularnie podlewać.

Podczas upalnej i słonecznej pogody liście hortensji mogą na środku żółknąć, brązowieć i opadać.
Podczas upalnej i słonecznej pogody liście hortensji mogą na środku żółknąć, brązowieć i opadać.

Choroby wirusowe hortensji

Pierścieniowa plamistość. Najczęściej spotykaną chorobą wirusową hortensji jest pierścieniowa plamistość. Początkowo na liściach pojawiają się rozmyte plamy nekrozy w kształcie pierścieni. Liście zaczynają się marszczyć, stają się asymetryczne. Przy silnym porażeniu chorobą hortensja nie może rozwijać pąków albo wytwarza małe, słabe kwiaty.

Zwalczanie: Choroby wirusowe hortensji nie dają się, niestety, zwalczać, a zapobieganie im też nie jest możliwe. Jeśli roślina została zaatakowana przez chorobę wirusową, należy ją kompletnie usunąć i spalić. Na tym samym miejscu nie wolno też w przyszłości sadzić ponownie hortensji.

Jakkolwiek zabrzmi to banalnie, profilaktyka zawsze lepsza jest od leczenia. Choroby hortensji mogą wyrządzić wiele szkody, jeśli rośliny będą słabe. Mocne, zdrowe egzemplarze zniosą dolegliwości znacznie lepiej. Do czynników osłabiających hortensje należą: nadmiar słońca, niedobór składników pokarmowych oraz niedostateczne podlewanie.

Plamistość liści, zgnilizna, wirusy - jak zwalczyć choroby hortensji? [WIDEO]

4,5 (25 opinii)