Porady

Budleja trójkolorowa – uprawa, sadzenie i przycinanie

5 (2 opinie)

Rodzaj botaniczny Buddleja nazwany tak dla uczczenia angielskiego botanika Adama Buddle’a, liczy według ostatnich ustaleń około 108 gatunków. Nawiasem mówiąc, zastosowana przez Linneusza w 1753 roku nazwa wprowadziła pewne zamieszanie. Zgodnie z przyjętą zasadą używania zlatynizowanych nazw, nazwisko „Buddle” powinno się zmienić w Buddleia, niemniej jednak przyjęta jest oficjalnie pisownia Linneusza.

Różnorodność gatunków i odmian

Budleje rosną one jako krzewy i półkrzewy, rzadziej jako drzewa i pnącza. Występują w tropikalnych i subtropikalnych regionach obu Ameryk, a także we wschodniej Azji. W Chinach doliczono się co najmniej 22 gatunków. Wiele z nich jest od lat uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne. Najbardziej znana jest niewątpliwie budleja Dawida (Buddleja davidii). Epitet gatunkowy odnosi się do nazwiska francuskiego przyrodnika Armanda David’a.

Jak to zwykle bywa z popularnymi i od wieków hodowanymi roślinami, również budleja Dawida doczekała się wielkiej liczby odmian i hybryd. Poprzez żmudną selekcję wyhodowano krzewy różniące się wielkością wzrostu i kolorem kwiatów. Są one bardzo pachnące i przyciągają do siebie roje motyli. Obok bladopurpurowych kwiatostanów przypominających bez lilak, w ogrodach spotyka się „motyle krzewy” z kwiatami w kolorze bieli, czerwieni i ciemnego fioletu.

Można czasem spotkać w ogrodzie ozdobne rośliny, które rozwijają kwiaty wielobarwne, oraz takie, które zmieniają kolor w miarę dojrzewania. Na przykład lantana rozwija kwiaty pomarańczowe, które z czasem stają się żółte lub czerwone, dając niezwykły efekt. A jak to jest z tytułową budleją trójkolorową?

Budleja trójkolorowa zachwyca wielkimi kwiatostanami w kolorze bieli, różu i fioletu. Ten niezwykły efekt nie jest jednak wynikiem jakiejś niezwykłej krzyżówki i selekcji, ale raczej pewnego prostego triku. Wystarczy otóż posadzić obok siebie trzy sadzonki budlei odmian różnobarwnych, osiągających podobny pokrój i wzrost. Wkrótce krzew budlei (a ściśle biorąc trzy połączone ze sobą krzewy) przemieni się w trójkolorowy bukiet, zdobiący ogród od czerwca do września i później.

Budleja trójkolorowa w ogrodzie
Youtube
Budleja trójkolorowa w ogrodzie

Budleja – roślina trująca!

To, co tak smakuje motylom, jest dla ludzi i zwierząt domowych niestety szkodliwe. Szczególnie nasza ulubiona budleja Dawida zawiera we wszystkich częściach rośliny, głównie jednak w liściach i nasionach, trujące saponiny jak również glikozydy. Jeśli dzieci albo zwierzęta domowe spróbują, jak smakuje piękny krzew, mogą doznać zatrucia. Objawami są bóle głowy, nudności oraz dreszcze, wymioty i biegunka. Osoby poszkodowane powinny pić dużo wody i skontaktować się z lekarzem. Przycięte wiosną pędy budlei nie nadają się do karmienia zwierząt ani dużych, jak konie i krowy, ani małych – króliki, świnki morskie albo żółwie. Zdrowe części roślin można jednak wyłożyć na kompostownik.

Zapoznaj się: Budleja skrętolistna – uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Budleja trójkolorowa - stanowisko i sadzenie

Budleja Dawida, nazywana „letnim bzem”, kwitnie nie wiosną, ale dopiero od lipca. Jej podłużne, duże i mocno pachnące wiechy są ulokowane na szczytach tegorocznych pędów (na zeszłorocznych pędach zakwita budleja skrętolistna). Podobnie jak w swoich ojczystych stronach, najlepiej czuje się na słonecznym i ciepłym stanowisku. W razie konieczności poradzi sobie również w półcieniu, o ile roślina dostanie rano i wieczorem parę godzin ze słońcem. Cienia budleja nie znosi, źle rośnie i nie rozwija kwiatów.

Sadzić budleję Dawida należy w ziemi pulchnej, dobrze przepuszczalnej i tylko umiarkowanie żyznej, która może być żwirowa i uboga. Podczas sadzenia trzeba podłoże wzbogacić kompostem, aby młody krzew miał na nowym miejscu łatwiejszy start. Ciężkie, gliniaste i skłonne do zastojów wody gleby nie odpowiadają wcale budlei. Najlepiej jest znaleźć bardziej odpowiednie miejsce albo poprawić strukturę gleby dodatkiem kompostu, żwiru i piasku. W tym wypadku zaleca się ułożenie w miejscu sadzenia warstwy drenażowej, aby uniknąć nadmiaru wody w strefie korzeni.

Budleja trójkolorowa zachwyca wielkimi kwiatostanami w kolorze bieli, różu i fioletu.
Youtube
Budleja trójkolorowa zachwyca wielkimi kwiatostanami w kolorze bieli, różu i fioletu.

Ponieważ sadzonki budlei są zwykle sprzedawane w pojemnikach, powinno się krzew sadzić koniecznie tak głęboko w ogrodzie, jak głęboko znajdował się w pojemniku. A poza tym sadzenie budlei odbywa się podobnie jak innych roślin ogrodowych. Budleję – także gatunki i odmiany zimoodporne – sadzi się wiosną, możliwie po ostatnich przymrozkach. W ten sposób zapewnia się roślinie kilka miesięcy na przystosowanie się do nowego miejsca, zanim przyjdzie pierwsza zima.

Przycinanie budlei trójkolorowej

Istnieje kilka dobrych powodów, aby budleję regularnie przycinać. Przede wszystkim trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany, aby krzew zachował ciągłość kwitnienia. Sposób wykonania cięcia zależy od pory roku i gatunku budlei. Barwne odmiany budlei Dawida rozwijają kwiatostany na tegorocznych pędach i dlatego trzeba je przycinać 20-30 cm nad ziemią. Aby jednak krzew nie zakwitał zbyt późno latem, trzeba zabieg wykonać najpóźniej w kwietniu, a jeszcze lepiej w łagodnym okresie marca.

Przykładowe kompozycje „budlei trójkolorowej”

  • 'White Profusion' (biała),
  • 'Pink Delight' (różowa),
  • 'Black Night' (ciemnoniebieska).

albo

  • ‘Royal Red’ (purpurowoczerwona),
  • ‘Nanho Blue’ (niebieskofioletowa),
  • ‘White Profusion’ (biała)
5 (2 opinie)