Porady

Berberysy w ogródkach naszych Czytelników [10 zdjęć]

5 (2 opinie)

Berberysy to rodzaj krzewów należących do bardzo licznej rodziny berberysowatych. Pięknie komponują się one z innymi gatunkami, ale same mogą też stworzyć wspaniały żywopłot. Wartość dekoracyjną ma całą roślina: liście, kwiaty i owoce. Nasi Czytelnicy podzielili się zdjęciami swoich wspaniałych berberysów! Zobaczcie sami!

Berberys zwyczajny - jedyny gatunek berebrysu w Polsce!

Choć berberys to rodzaj krzewu należący do licznej rodziny berberysowatych, w naszych warunkach istnieje tylko berberys zwyczajny. Berberys pięknie komponuje się z innymi gatunkami w grupie, ale jest w stanie stworzyć również ozdobny i mocny żywopłot. Niektóre berberysy są zimozielone, inne zaś każdej wiosny rozwijają liście na nowo.

Berberysy można sadzić w ogrodzie na wielu różnych stanowiskach, ponieważ te krzewy nie mają specjalnych wymagań, co do warunków glebowych i światła. Nawet jeżeli większość gatunków woli gleby przepuszczalne, lekko kwaśne gleby glinaste, to jest w stanie zaakceptować gleby alkaliczne. Jedynie nadmierna wilgoć wpływa na niego negatywnie. 

Przed posadzeniem berberysu należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Odpowiednie gatunki na żywopłoty sadzi się przeważnie jesienią albo wiosną, podczas gdy gatunki zrzucające liście mogą być sadzone jesienią wcześniej, a wiosną trochę później (w pierwszym przypadku: przed październikiem, w drugim: po marcu).

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
5 (2 opinie)