Porady

Powojnik tangucki – uprawa, pielęgnacja, wymagania

0 (0 opinii)

Złote dzwonki kwiatów i dekoracyjne owocostany czynią powojnik tangucki szczególnym skarbem w ogrodzie. Clematis tangutica jest gatunkiem należącym do rodziny jaskrowatych. Rodzaj botaniczny liczy ponad 500 gatunków, z których wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne.

Ojczyzną powojnika tanguckiego są zachodnie Chiny, Mongolia i północno-zachodnie Indie. Rośnie tam w zaroślach i na obrzeżach lasów, gdzie wspina się po drzewach i krzewach. Odznacza się jaskrawożółtym kolorem kwiatów. 

Wzrost i wygląd powojników

Powojnik tangucki jest rośliną pnącą o płaskim systemie korzeniowym. Wspina się na podpory za pomocą ogonków liściowych, które owijają się wokół gałązek. Jest w stanie osiągnąć wysokość 2-3 m, rzadko więcej. Posiada bardzo długie, zdrewniałe pędy. 

Liście tego powojnika są typowe trójlistkowe, ustawione naprzeciwlegle. Poszczególne listki są podłużne i grubo piłkowane. Mają długie ogonki i widoczną siatkę nerwów. Przed opadem jesienią liście powojnika tanguckiego przybierają atrakcyjny złoty kolor.

Trzeba zwracać uwagę, aby podłoże dla powojnika tanguckiego nie przesychało.

Główny okres kwitnienia tego gatunku powojnika przypada na czerwiec. Wtedy rozwija niezliczoną liczbę jaskrawożółtych, zwisających dzwonków. Kwiaty są osadzone pojedynczo na nowych, tegorocznych pędach i rozkładają stopniowo swoje cztery płatki, początkowo całkiem zamknięte w formie dzwonka. Do października pojawiają się zwykle nowe kwiaty, chociaż mniej liczne. Otwarte kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele, i stanowią dla nich ważne źródło pokarmu. 

Po przekwitnieniu Clematis tangutica rozwija pierzasto owłosione owocostany, które pozostają na roślinie do zimy. W przypadku tego gatunku są one wyjątkowo duże i efektowne.  

Powojnik w ogrodzie
Youtube
Powojnik w ogrodzie

Wymagania i sadzenie powojnika tanguckiego

Dla powojnika tanguckiego należy znaleźć w ogrodzie stanowisko słoneczne do półzacienionego, przy czym strefa bryły korzeniowej powinna pozostawać w cieniu. Nadaje się każda przepuszczalna i próchniczna gleba. Należy do gatunków wapniolubnych. Ważne, aby ziemia nie przesychała. W tym celu dobrze jest okryć strefę korzeni ściółką albo obsadzić roślinami okrywowymi. 

Powojnik sadzi się głęboko i skośnie w kierunku podpory. Najlepszą porą do sadzenia jest wiosna, ale możliwe jest również sadzenie jesienne. Powojnik tangucki potrzebuje od początku podpory. Nadają się do tego dostępne w handlu kraty, cienkie łaty drewniane albo napięte liny. Młode pędy powojnika trzeba początkowo nakierować na podporę. Bardzo ciekawy efekt daje posadzenie obok siebie kilku roślin. Zalecana odległość między nimi to co najmniej 90 cm. 

Ojczyzną powojnika tanguckiego są zachodnie Chiny, Mongolia i północno-zachodnie Indie.

Pielęgnacja powojników - jak to robić?

Trzeba zwracać uwagę, aby podłoże dla powojnika tanguckiego nie przesychało. Aby zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy każdego roku wiosną podać dawkę kompostu.

Dzikiej formie botanicznej Clematis tangutica można pozwolić rozwijać się swobodnie, jednak z czasem dolne partie rośliny będą stawały się gołe, bez liści. Aby pnącze utrzymywać stale w gotowości do kwitnienia, zaleca się każdego roku w marcu wykonać mocne cięcie. Pozostawia się tylko dolną część rośliny do wysokości 30-50 cm. powojnik rozwija wtedy szybko młode pędy, na których rozwiną się w czerwcu kwiaty. Jeśli jednak o cięciu któregoś roku się zapomni, to też nie stanowi problemu. 

Omawiamy odmiany powojników
Amazon
Omawiamy odmiany powojników

Zastosowanie i odmiany powojników

Ze swoimi uroczymi dzwonkami w nietypowym dla powojników złotym kolorze, Clematis tangutica stanowi interesujące urozmaicenie ogrodu. Szukając odpowiedniej podpory, można tym powojnikiem ozdobić ściany, mury, płoty ogrodowe, szpalery i pergole. Wykorzystać można też do tego celu stare drzewo, po którym powojnik będzie się wspinał. 

Po przekwitnieniu Clematis tangutica rozwija pierzasto owłosione owocostany

Obok gatunku botanicznego powojnika tanguckiego spotyka się w ogrodach odmiany hodowlane, na przykład:

  • 'Lambton Park' – mocno rosnące pnącze o bujnym kwitnieniu. Dorasta do 4 m wysokości. Kwiaty żółte, dzwonkowate o średnicy do 5 cm. Kwitnie od czerwca do września. Ma dekoracyjne, puszyste owocostany. Lubi stanowisko słoneczne.
  • ‘Anita’ – odmiana powstała jako krzyżówka Clematis potaninii var. fargesii z Clematis tangutica. Kwiaty białego koloru z żółtymi pręcikami. Początkowo przewieszone, z czasem otwierają się do góry. Kwitnie od czerwca do września. Stanowisko słoneczne.
'Goldern Harvest' odmiana
'Goldern Harvest' odmiana
  • ‘Golden Harvest’ – kwitnie od czerwca do września. Kwiaty cytrynowożółte, dzwonkowate, poniżej 5 cm. Stanowisko słoneczne do półzacienionego.
  • 'Bill MacKenzie' – odmiana z grupy Tangutica, będącej mieszańcami powojnika tanguckiego z innymi gatunkami. Dorasta do 6 m. kwitnie od czerwca do października. Kwiaty niewielkie, intensywnie żółte, bardzo liczne. Stanowisko słoneczne. 
Odmiana 'Lambton Park'
Schmid Gartenpflanzen
Odmiana 'Lambton Park'

Rozmnażanie powojników

Powojnik tangucki można rozmnażać z nasion. Alternatywę stanowią odkłady i sadzonki pędowe. Odmiany hodowlane są zwykle szczepione na podkładkach i mogą być rozmnażane tylko wegetatywnie.

Jakie choroby i szkodniki atakują roślinę?

Do szkodników, które od czasu do czasu mogą zaatakować powojnik należą mszyce i przędziorki. W niekorzystnych dla rośliny warunkach może się rozwinąć mączniak prawdziwy oraz plamistość liści. Na groźną chorobę grzybową o nazwie uwiąd powojników, powojnik tangucki jest mało podatny.    

0 (0 opinii)