Porady

Czerwiec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

4,5 (4 opinie)

Początek lata to ulubiony moment roku dla wielu ogrodników. To właśnie teraz będzie można cieszyć się efektem prac wykonywanych przez ostatnie 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że pracy jest mniej. Latem spędza się w ogrodzie więcej czasu, również ze względu na wiele zadań do wykonania.

Trawnik w okresie intensywnego wzrostu

Dużą część większości ogrodów zajmuje trawnik. To właśnie on robi tło dla innych roślin. W czerwcu trawnik rośnie szybko, dlatego niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne koszenie. Kosić należy przynajmniej raz na tydzień. Bardzo istotne jest, by usuwać skoszoną trawę, by nie blokowała ona dostępu do powietrza rosnącemu trawnikowi i nie gniła. Pomocne w tym zabiegu będą kosiarki z pojemnikiem, a w przypadku braku takiego sprzętu po każdym koszeniu należy zagrabić ścięte części roślin. Właśnie w czerwcu warto także nawozić trawę. Zalecamy trzykrotne odżywienie trawnika nawozem wieloskładnikowym.

Bardzo istotne jest, by usuwać skoszoną trawę, by nie blokowała ona dostępu do powietrza rosnącemu trawnikowi i nie gniła.

Częstą bolączką ogrodników jest tworzący się na trawniku mech. Tu również pomoże grabienie metalowymi grabiami, które powinno ograniczyć rozwój mchu.

Bardzo istotne jest również nawadnianie trawnika, gdyż czerwiec często jest miesiącem bardzo ciepłym. Podlewać należy bardzo wcześnie, zanim promienie słońca staną się intensywne lub w godzinach wieczornych.

Regularne koszenie trawnika jest bardzo istotne dla jego prawidłowego wzrostu
Regularne koszenie trawnika jest bardzo istotne dla jego prawidłowego wzrostu

Czerwiec w ogródku warzywnym i sadzie owocowym

W czerwcu obfite plony wydaje przydomowy ogródek i sad. To właśnie w ciągu tego miesiąca zbieramy truskawki, poziomki, a także maliny i porzeczki. Owocują również wczesne odmiany czereśni, dojrzewa agrest.

Bardzo ważne jest, by dbać o dalszy rozwój drzewek i krzewów owocowych. Pielenie gleby w ich pobliżu powinno wejść na stałe do tygodniowego planu prac, gdyż chwasty rozwijają się również bardzo intensywnie. Poza szkodliwymi roślinami, zagrożeniem dla owocowych drzew mogą być również ptaki, dlatego warto zabezpieczyć drzewka specjalną siatką. Można również ustawić naczynia z wodą dla ptaków – gdy ugaszą one pragnienie, mniej chętnie będą zjadały owoce.

Na wiśniach i czereśniach warto powiesić tabliczki lepowe, dzięki którym wyłapać można osobniki nasionnicy trześniówki. Systematycznie należy też zrywać owoce z larwami tego szkodnika, by nie zdołały one zejść do gleby. Pod koniec czerwca pod drzewami warto rozłożyć siatkę lub agrowłókninę, na którą upadną wygrzebujące się z owoców larwy i nie zagrzebią się w glebie.

W czerwcu obfite plony wydaje przydomowy ogródek i sad. To właśnie w ciągu tego miesiąca zbieramy truskawki, poziomki, a także agrest, maliny i porzeczki. Owocują również wczesne odmiany czereśni.

Młode drzewka owocowe należy w czerwcu przycinać, formując ich korony. W tym celu młode gałązki powinno się za pomocą klamerek lub rozpórek przyginać do pozycji pionowej, a grubsze gałązki obciążać ciężarkami. Bardzo istotne dla rozwoju młodych drzew jest regularne podlewanie, szczególnie, gdy czerwiec jest suchy i bardzo ciepły.

W czerwcu intensywne prace przeprowadza się w ogrodzie warzywnym. To właśnie teraz rośliny rosną najszybciej, więc bardzo ważne jest regularnie pielenie, odchwaszczanie, nawożenie i nawadnianie.

Pierwsza połowa miesiąca to idealny moment na wysianie kopru ogrodowego, pietruszki i rzeżuchy. Właśnie teraz sieje się również ogórki, dynie, patisony oraz kalarepę. Dosiewać można fasolę szparagową, sałatę i rzodkiewkę, której plony zasiane w maju zbieramy już w czerwcu. Należy przeprowadzić także palikowanie pomidorów.

Przeczytaj inny nasz artykuł o uprawie patisonów.

W czerwcu przeprowadza się intensywne prace w ogrodzie warzywnym
W czerwcu przeprowadza się intensywne prace w ogrodzie warzywnym

Czerwcowa pielęgnacja roślin ozdobnych

Najistotniejszym zabiegiem dla roślin w czerwcu jest ich regularne podlewanie i zraszanie. Najlepiej robić to wieczorem, poświęcając na to nieco więcej czasu. Lepiej bowiem zraszać rośliny ozdobne intensywnie i rzadziej, niż codziennie niewielką ilością wody.

Te rośliny rabatowe, które już przekwitły należy wymienić na nowe. Warto też pozbyć się przekwitłych kwiatostanów takich roślin jak różaneczniki czy róże. Ten miesiąc to również moment, w którym brązowieje łuska na cebulach tulipanów. Gdy jedna trzecia łuski ulegnie zbrązowieniu, wykopujemy cebule i rozdzielamy je.

Czerwiec to pora wysiewu roślin dwuletnich: goździka brodatego, bratków oraz stokrotek, które nie zostały wysiane pod koniec maja. Zalecamy wybór na wysiew miejsca zacienionego, gdzie nasiona będą miały więcej niezbędnej do wzrostu wilgoci.

Najistotniejszym zabiegiem dla roślin w czerwcu jest ich regularne podlewanie i zraszanie. Najlepiej robić to wieczorem, poświęcając na to nieco więcej czasu.

W czerwcu szybko rośnie nie tylko trawnik, ale również żywopłoty. Właśnie dlatego to teraz przycinamy je przy użyciu nożyc i sekatorów, również elektrycznych. Warto rozpiąć sznur wzdłuż żywopłotu, by przycinać rośliny równo.

W czerwcu żywopłot rośnie bardzo szybko, dlatego należy go regularnie podcinać
W czerwcu żywopłot rośnie bardzo szybko, dlatego należy go regularnie podcinać

W tym miesiącu po ogrodzie panoszą się szkodniki, w tym mszyce, mączniaki i inne małe owady. Trzeba dokonywać regularnego sprawdzania stanu roślin, a gdy któraś z nich zostanie zaatakowana, podjąć kroki do usunięcia kolonii: usunąć zaatakowane pędy czy zastosować domowe opryski (np. z szarego mydła i spirytusu rozpuszczonego w wodzie).

Warto pamiętać, że poza wieloma pracami ogrodowymi, to właśnie w czerwcu można spędzić najprzyjemniejsze chwile na tarasie czy w ogrodzie, relaksując się i podziwiając piękno otaczających roślin.

4,5 (4 opinie)