Porady

Jak przezimować agapanty? Prawidłowe przechowywanie przez zimę

0 (0 opinii)

Jak prawidłowo przezimować agapanty? Czy lilie afrykańskie mogą zimować na zewnątrz? Jak pielęgnować agapanty zimą? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w artykule.

Agapant afrykański – charakterystyka rośliny oraz wymagania uprawowe

Agapant afrykański (Agapanthus africanus), nazywany również lilią afrykańską lub lilią nilową, to bylina kłączowa z rodziny amarylkowatych wywodząca się z terenów Afryki. Agapanty dorastają średnio do 80 centymetrów wysokości oraz charakteryzują się efektywnymi kwiatostanami – dlatego też często ozdabiają nasze przydomowe ogródki oraz używane są przez florystów jako rośliny cięte w bukietach. Kwiaty agapantu rozwijają się od lipca do października. Kwitną zwłaszcza na niebiesko i fioletowo, ale dostępne są również odmiany z białymi kwiatami.

Agapant to roślina, która odznacza się dość wysoką odpornością na choroby, natomiast nie jest mrozoodporna – ze względu na egzotyczne pochodzenie. Lilie afrykańskie należy zimować w doniczkach w zamkniętych pomieszczeniach.
Agapanty wymagają stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego przed wiatrem. Za najlepsze podłoże dla lilii afrykańskiej uchodzi gleba: wilgotna, przepuszczalna, żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta, o obojętnym odczynie pH.

Zimowanie agapantu afrykańskiego

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, agapanty to rośliny o pochodzeniu egzotycznym, dlatego też charakteryzują się dość wysokimi wymaganiami termicznymi. Agapanty przede wszystkim nie należą do roślin mroozoodpornych, dlatego też zimą należy przenieść je do kwatery, w której będą chronione przed ujemnymi temperaturami powietrza, opadami śniegu oraz przed wiatrem. 

Lilie afrykańskie uprawiane na gruntach nie są w stanie przezimować na zewnątrz. Należy je wówczas przesadzić do donicy lub odpowiedniego pojemnika i przenieść do pomieszczenia do momentu, aż minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Najczęściej jednak agapanty przechowywane są w swoich zimowych kwaterach do połowy maja.

Uwaga! Pod koniec zimy kłącza lilii afrykańskiej warto umieścić w pojemniku oraz przykryć warstwą ziemi.

Natomiast wczesną wiosną powinniśmy hartować agapanty poprzez regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym są przechowywane. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza możemy stopniowo wystawiać roślinę na zewnątrz – ten etap najczęściej trwa trzy tygodnie. Jeżeli ryzyko przymrozków minęło, to roślinę możemy na stałe umieścić w donicy na balkonie, tarasie czy w przydomowym ogrodzie.

Zimowanie odmian zimozielonych oraz zrzucających liście

Warto wiedzieć, że agapanty można podzielić na odmiany zimozielone (np. agapant afrykański ‘Donau’) oraz na odmiany zrzucające liście (np. agapant afrykański ‘Blue Triumphator’). Większość agapantów należy jednak do grona roślin zimozielonych.

  • Odmiany zimozielone po przekwitnięciu jesienią najlepiej przenieść do chłodnego przemieszczenia oraz ograniczyć ich podlewanie. Jeżeli agapant posadzony był na rabacie, to należy zasadzić go w donicy i uprawiać jak roślinę doniczkową.
  • W przypadku odmian zrzucających liście zalecane jest przechowywanie w miejscu suchym, o optymalnej temperaturze od 5 do 8 stopni Celsjusza. Jesienią wykopujemy kłącza, oczyszczamy oraz suszymy w miejscu przewiewnym – możemy je na przykład umieścić w pojemniku lub ułożyć w skrzynce, a także przykryć piaskiem lub torfem. Przed ponownym wyłożeniem wiosną sprawdźmy, czy na kłączach nie występują czarne plamy i inne przebarwienia. Należy również usunąć zapleśniałe lub gnijące fragmenty rośliny.

W jakim pomieszczeniu przechowywać agapanty zimą?

Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym przechowujemy agapanty, było jasne, ze stałym dostępem do naturalnego światła słonecznego. Jeżeli zimą będziemy trzymać lilie afrykańskie w zaciemnionym miejscu, to będzie to skutkować nie tylko zrzucaniem liści, ale również i opóźnionym kwitnieniem. Warto jednak wiedzieć, że odmiany zrzucające liście na zimę można zimować również bez stałego dostępu do światła słonecznego. 

Uwaga! Przechowywanie agapantów w zbyt ciepłym pomieszczeniu może skutkować zmniejszoną liczbą pąków.

Zanim jednak przeniesiemy agapanty do zimowej kwatery, to oczyśćmy je z obumarłych liści oraz z chwastów. Przez całą zimę należy również zadbać o higienę rośliny.

Zimując agapanty, pamiętajmy o tym, aby donicę ustawić na styropianie. Wówczas zabezpieczymy roślinę przed uszkodzeniami wynikającymi z działania zimnego podłoża.

Pielęgnacja agapantów zimą

Ważne jest, aby zimą podlewanie agapantów ograniczyć do koniecznego minimum, czyli nie dopuścić do całkowitego wysuszenia ziemi. Najlepiej już na początku września powoli ograniczać podlewanie, obserwując reakcje byliny oraz warunki pogodowe. Unikajmy natomiast dużych ilości wody i sprawdzajmy, czy w donicy nie tworzą się zastoiny wodne. Zrezygnujemy z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych – ostatnie nawożenie przeprowadźmy pod koniec września. Opcjonalnie możemy skorzystać ze środków chroniących przed chorobami lub szkodnikami.

Przesadzanie agapantów do donicy na zimowanie

Agapanty lepiej rozrastają się w małych doniczkach, dlatego też przed przesadzeniem warto odpowiednio dopasować rozmiar donicy do naszego egzemplarza rośliny. Na dnie donicy zadbajmy o warstwę drenażu na przykład z keramzytu.

0 (0 opinii)