Porady

Rośliny akwariowe – łatwe w uprawie i efektowne

0 (0 opinii)

Prawdziwe, żywe rośliny są w akwarium niezbędne. Pochłaniają związki azotu i fosforu, które trafiają do wody wraz z odchodami żyjących w niej zwierząt. Jednocześnie wydobywają z wody dwutlenek węgla, wydychany przez zwierzęta, i oddają niezbędny do życia tlen.

W akwariach z roślinnością mniejsze jest też zagrożenie zarazkami, co wpływa na zdrowie zwierząt. Żyjące rośliny akwariowe stabilizują więc właściwości wody, są konkurencyjne dla niepożądanych glonów, zapobiegają zatruciom zwierząt i zmniejszają ryzyko chorób. Niemniej jednak rośliny są również istotami żywymi i podobnie jak zwierzęta posiadają określone potrzeby zasadnicze, które muszą być w akwarium spełnione, aby mogły przeżyć i rosnąć. Dlatego nie wszystkie rośliny rosną w każdym akwarium równie dobrze.

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie to takie, które mają szeroki przedział tolerancji w stosunku do właściwości wody, bardzo dobrze znoszą wahania jakości wody, tolerują zanieczyszczenia organiczne i rosną także przy słabym oświetleniu. Nadają się szczególnie do obsadzania świeżo urządzonego akwarium, w którym parametry wody nie są jeszcze stabilne. Poza tym rosną też w mniejszych zbiornikach ze stosunkowo małą ilością światła. Są idealne dla początkujących, ponieważ rosną w akwarium bez szczególnego podłoża, bez specjalnych lamp i zasilania dwutlenkiem węgla. „Łatwość” nie oznacza jednak, że te rośliny obejdą się całkiem bez pożywienia. W zależności od początkowych parametrów wody, może zachodzić potrzeba nawożenia potasem i mikroelementami.

Częstym błędem początkujących akwarystów jest pozbywanie się szybko rosnących roślin, ponieważ męczy ich konieczność regularnego przycinania pędów. Na ich miejsce sadzą gatunki wolno rosnące, które wydają się być łatwiejsze w uprawie. Problem polega na tym, że te wolno rosnące rośliny pobierają z wody znacznie mniej azotanów i fosforanów. Rośliny zamieniają składniki pokarmowe na białka i wbudowują w swoje komórki. Im większa oferta pokarmowa w wodzie, tym szybciej przyrastają ich pędy. Przycinając i usuwając masę roślinną, usuwa się z akwarium związki chemiczne związane przez rośliny. Uprawa roślin wolno rosnących powoduje, że pobierają one w okresach między wymianą wody mniej azotanów i fosforanów, niż uwalnia się ich z pobranej przez ryby karmy. Stężenie tych związków chemicznych rośnie, co sprzyja wzrostowi glonów.

Przeczytaj więcej o roślinach akwariowych - TUTAJ.

Oto kilka gatunków roślin bardzo łatwych w uprawie, które na dodatek można wykorzystać prawie w każdym akwarium:

1. Łatwe w uprawie rośliny łodygowe

Akwariowe rośliny łodygowe mają wydłużone pędy, na których wyrastają liście. Poprzez przycinanie można ograniczyć ich wysokość. Mogą być zastosowane jako rośliny tła albo środkowego planu.

  • Nadwódka wielonasienna (Hygrophila polysperma). Pochodzi z Indii, gdzie rośnie w rowach, kanałach i wolno płynących rzekach. Rośnie bardzo szybko i musi być regularnie przycinana, aby nie zagłuszała innych roślin. Po przycięciu rozgałęzia się, tworząc nowe ulistnione łodygi.
  • Ludwigia błotna (Ludwigia palustris). Występuje w Eurazji, Ameryce i północnej Afryce. Rośnie na bagnach z wyprostowanymi podwodnymi łodygami i pokładającymi się nadwodnymi. Przy dobrym oświetleniu przebarwia się na czerwono; w słabszym oświetleniu wzrost jest spowolniony, a liście zielone.
  • Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana). W naturalnym środowisku rośnie na bagnach w Ameryce Północnej. Owalne do jajowatych liście ustawione są na łodydze naprzeciwlegle. Są mięsiste, sztywne i jasnozielone.

Ludwigia błotna (Ludwigia palustris) - piękna roślina akwariowa
Zum Aquarienpflanzen Shop
Ludwigia błotna (Ludwigia palustris) - piękna roślina akwariowa

2. Łatwe w uprawie rośliny rozetowe

Te rośliny rosną w ten sposób, że wszystkie liście wychodzą z jednej rozety. Ich wysokość jest wyznaczona przez długość liści i zależy od gatunku i odmiany rośliny. Ponieważ nie da się ich dostosować do określonej wielkości, jak rośliny łodygowe, stąd ich zastosowanie jest mniej wszechstronne.

  • Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis). Rośnie w wodach stojących i wolno płynących w Europie, Azji i Afryce. Liście ma wstążkowate, długie i wąskie, jaskrawozielone.
  • Zwartka malajska (Cryptocoryne affinis). Pochodzi z Półwyspu Malajskiego, gdzie rośnie w rzekach i strumieniach. Liście są lancetowate, ciemnozielone z wierzchu i bladozielone pod spodem.
  • Lotos tygrysi (Nymphaea lotus). Występuje w Egipcie w wodach Nilu. Blaszki liściowe pływające są zaokrąglone, ciemnozielone. Podwodne liście są mniejsze, strzałkowe do owalnych.

Nurzaniec śrubowy - roślina akwariowa rozetowa
Ebay
Nurzaniec śrubowy - roślina akwariowa rozetowa

3. Łatwe w uprawie rośliny rosnące na podporach i inne

Niektóre rośliny nie ukorzeniają się w ziemi albo w żwirze, ale rosną na drewnie albo na kamieniach. W akwarium można je umieszczać na kawałkach gałęzi, łupinach orzecha, kamieniach albo osłaniać nimi filtry. Po kilku tygodniach mocno oplatają korzeniami swoją podporę.

  • Mikrozorium oskrzydlone (Microsorium pteropus). Rośnie dziko na Malajach, w południowych Chinach i na Półwyspie Indyjskim. Liście są lancetowate, ciemnozielone.
  • Jezierza mała (Najas guadalupensis). Naturalnie występuje w płytkich zbiornikach wodnych w Ameryce Południowej i Środkowej. Liście rosną po trzy w okółkach na bardzo kruchych łodygach. Może się ukorzeniać albo rosnąć w formie wolnopływającej.

Mikrozorium oskrzydlone - roślina do akwarium
Capricorn Aquarium
Mikrozorium oskrzydlone - roślina do akwarium

0 (0 opinii)