Porady

Kwiaty balkonowe do wiszących doniczek – najładniejsze gatunki

4,5 (6 opinii)

Nawet na małym balkonie zawsze znajdzie się miejsce, aby móc powiesić kilka doniczek z kwiatami. Różnorodność roślin doniczkowych jest ogromna i nie łatwo jest się zdecydować na konkretny gatunek.

Wiele zależy od położenia balkonu oraz od tego, czy kwiaty będą mogły być regularnie pielęgnowane. Kto rzadko bywa w domu, powinien kupić rośliny łatwe w uprawie i mało wymagające. Osoba spędzająca wiele czasu na balonie może pokusić się o stworzenie tam prawdziwej kwiatowej oazy.

Osoba spędzająca wiele czasu na balonie może pokusić się o stworzenie tam prawdziwej kwiatowej oazy.

W każdym przypadku trzeba jednak przeanalizować warunki, jakie panują w balkonowej przestrzeni. Nie każdy kwiat chciałby stać w pełnym słońcu i nie każdy zniesie chłód i cień skierowanej na północ ściany. Także wiatr, zwłaszcza na wysoko zawieszonych balkonach, może wielu roślinom zaszkodzić. Aby ułatwić nieco wybór, przedstawiamy kilka najładniejszych kwiatów balkonowych do wiszących doniczek. Nie będziemy się dłużej zatrzymywać przy pelargoniach, begoniach i petuniach, które od dawna cieszą się powszechną sympatią. Inne, trochę mniej znane kwiaty, mogą też się przyczynić do ozdoby balkonu.

1. Scewola (Scaevola aemula) - wiszący kwiat balkonowy

Bylina uprawiana jako roślina jednoroczna doskonale nadaje się do zawieszonych w jasnym miejscu doniczek. Kwiaty fioletowe, białe, różowe albo nawet dwubarwne składają się z pięciu płatków ułożonych w wachlarzyk. Kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Może być wspaniałym podsadzeniem dla innych roślin balkonowych albo tworzyć szykowną zasłonę. Długie pędy, dorastające do 50 cm, mogą poza tym zasłaniać mniej dekoracyjne zakątki balkonu.

Scewola preferuje słoneczne stanowiska, ale nieźle czuje się też w jasnym półcieniu. Im więcej światła otrzyma, tym bardziej obficie będzie kwitła. Nie jest odporna na mróz. Dlatego też trzeba przeczekać ostatnie wiosenne przymrozki, zanim posadzi się ja na balkonie.

Scewola (Scaevola aemula) - wiszący kwiat na balkon
Scewola (Scaevola aemula) - wiszący kwiat na balkon

2. Czubatka ubiorkolistna  (Brachycome iberidifolia) - idealna na balkon

Wiele balkonowych roślin obsypuje się niezliczonymi kwiatami. Do takich należy też pochodząca z Australii czubatka. Jej niebieskie kwiatki, podobne do stokrotki, rozwijają się od maja do września. Niektóre gatunki i odmiany mogą mieć kwiaty purpurowe, fioletowe albo białe.  

Czubatka lubi wprawdzie słoneczne stanowiska, ale również w jasnym półcieniu nie zwiesza liści. To może się jednak zdarzyć, kiedy roślina w ogóle nie widzi słońca, na przykład na balkonie północnym. Jak większość roślin ozdobnych, czubatka też jest wrażliwa na przymrozki i nie powinna być zbyt wcześnie wystawiana na zewnątrz.   

Czubatka ubiorkolistna  (Brachycome iberidifolia) - idealna na balkon
Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberidifolia) - idealna na balkon

3. Diaskia (Diascia) - kwiat podobny do nasturcji

Bardzo efektowna, chociaż mało znana roślina balkonowa. Zwraca uwagę niezwykłymi kwiatami podobnymi kształtem do nasturcji z dwiema odgiętymi ostrogami. Kolor kwiatów może być czerwony, różowy, biały, łososiowy, koralowy albo brzoskwiniowy. Kwiaty rozwijają się od czerwca do późnej jesieni. Pędy dorastające do 30 cm tworzą barwne kaskady spływające z wiszących doniczek. Diaskia nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi kwiatami, jak pelargonie, czy lobelie.  

Lubi słoneczne balkony, ale rośnie również półcieniu. Jest bardzo delikatna, dlatego doniczkę z diaskią dobrze jest powiesić w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu.  

Diaskia (Diascia) - kwiat podobny do nasturcji
Diaskia (Diascia) - kwiat podobny do nasturcji

4. Fuksja (Fuchsia) - najpopularniejszy zwisający kwiat balkonowy

Typowa roślina balkonowa odpowiednia do zacienionych stanowisk. Bardzo efektownie prezentują się fuksje posadzone w amplach. Zawieszone w powietrzu, nie zajmują skąpej balkonowej powierzchni, stanowiąc barwną dekorację.

Fuksje występują w ogromnej liczbie gatunków i odmian. Jako kwiaty cienioznośne, mogą rosnąć w miejscu, gdzie inne rośliny źle się czują. Mimo to, nawet ten ich zacieniony zakątek powinien być osłonięty od wiatru. Lubią nie tylko cień, ale i wilgotne powietrze. Temperatura nie powinna przy tym przekraczać 24°C. Powyżej tej wartości jest im zbyt gorąco. Z tego powodu kwitną fuksje najokazalej wiosną i jesienią. Odpowiada im także deszczowe lato.

Fuksja (Fuchsia) - najpopularniejszy zwisający kwiat balkonowy
Fuksja (Fuchsia) - najpopularniejszy zwisający kwiat balkonowy

5. Powój (Convolvulus sabatius) - długokwitnąca roślina na balkon

Ten pochodzący z Europy Południowej gatunek powoju od maja do września kokietuje swoimi jasnoniebieskimi albo jasnofioletowymi lejkowatymi kwiatami. Piękne kwiaty pokazują się tylko w bezdeszczowym czasie. Kiedy zaczyna padać, roślina zamyka swoje skarby.

Powój powinien zajmować na balkonie jasne miejsce, a może też przebywać w pełnym słońcu. Odwdzięcza się za to obfitym i długim kwitnieniem.

Powój (Convolvulus sabatius) - długokwitnąca roślina na balkon
Powój (Convolvulus sabatius) - długokwitnąca roślina na balkon

6. Bakopa (Sutera diffusa) - przepiękne kwitnąca roślina

Bakopa (albo: sutera) przemienia balkon na okres lata w morze kwiatów. Od maja do września jeden kwiat tkwi obok drugiego. Białe kwiaty pięknie kontrastują z ciemną zielenią liści. Bakopa nie tylko bujnie kwitnie, ale tworzy też liczne długie i zwisające pędy. Można tę roślinę komponować z innymi kwiatami, tworząc na balkonie barwne zasłony.

Sutera najlepiej czuje się, kiedy padają na nią promienie słońca. Jest też w stanie znieść jasne stanowisko w półcieniu. Gdyby jednak właściciel balkonu przesadził z ilością cienia, bakopa rozwinie dla niego co najwyżej kilka skromnych kwiatów. Nie jest też odporna na przymrozki; z przeniesieniem na balkon trzeba poczekać przynajmniej do połowy maja.   

Bakopa (Sutera diffusa) - przepiękne kwitnąca roślina
Bakopa (Sutera diffusa) - przepiękne kwitnąca roślina

7. Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens) - miniaturowy słonecznik

Pochodzi z górzystych regionów Ameryki Środkowej. Jej kwiaty przypominają miniaturowe słoneczniki. Roślina silnie się rozkrzewia, tworzy zwisające pędy (20-40 cm) z drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Roslina ta najlepiej rośnie na słonecznych balkonach, chociaż w półcieniu też się dobrze czuje. Nie toleruje tylko zastoju wody w doniczce. Ma mocną budowę i może zajmować miejsce zarówno wietrzne, jak i narażone na deszcz.   

Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens) - miniaturowy słonecznik
Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens) - miniaturowy słonecznik
4,5 (6 opinii)