Porady

Facelia błękitna – jak uprawiać tę miododajną roślinę?

4,8 (17 opinii)

Swoim słodkim nektarem wabi facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) pszczoły i motyle w magiczny sposób. Ale to nie wszystko, ta jednoroczna roślina z rodziny ogórecznikowatych działa też jako nawóz zielony. Zagłusza chwasty i ugorom nadaje nowe życie. Widok błękitnych łanów sprawia przyjemność nie tylko pszczelim oczom. Tę wielofunkcyjną roślinę można z powodzeniem uprawiać na ogrodowej rabacie.

Facelia błękitna – charakterystyka

Ojczyzną facelii błękitnej są suche wyżyny Kalifornii, Arizony i Meksyku do poziomu 2000 m. Od początku XIX wieku jest uprawiana jako roślina ozdobna. Owłosione szorstko łodygi facelii dorastają do 70 cm wysokości. Gęsty system korzeniowy facelii wzbogaca organicznie glebę, spulchnia ją i przeciwdziała zjawisku zmęczenia. Ta jednoroczna roślina ginie w temperaturze poniżej -6°C.

W przeciwieństwie do łodyg podzielone na podobieństwo paproci liście facelii są nieowłosione. Osoby wrażliwe mogą doznać podrażnienia skóry w kontakcie z nimi. Od czerwca do pierwszych przymrozków jesiennych rozwija facelia swoje filigranowe błękitne kwiaty. Kwiaty facelii stanowią one bogate źródło pyłku i nektaru dla pszczół, trzmieli, motyli i bzygów - muchówek podobnych do os i pszczół (mimikra).

Stanowisko i gleba do uprawy facelii błękitnej

Facelia rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych do co najwyżej półzacienionych. Co do gleby nie ma specjalnych wymagań, pod warunkiem jest dostatecznie przepuszczalna i nie sprzyja zastojom wody. Jeżeli w ogrodzie znajdują się jakieś leżące odłogiem rabaty albo luki w części użytkowej, facelia przemieni te miejsca w niebieskofioletowe morze kwiatów.

Wartość pH jest dla tego letniego kwiatu sprawą drugorzędną, podobnie jak żyzność gleby. Nawet na kwaśnych i piaszczystych glebach pełni rolę pożytecznego zielonego nawozu i przygotowuje podłoże dla bardziej wybrednych gatunków. Jedynie na stale podmokłych miejscach nie należy próbować siać facelii.

Do uprawy doniczkowej zaleca się zwykłą ziemię kwiatową, którą można wzbogacić odrobiną piasku.

Facelia błękitna może być uprawiana jako pożytek pszczeli, kwiat cięty lub nawóz zielony
Facelia błękitna może być uprawiana jako pożytek pszczeli, kwiat cięty lub nawóz zielony

Jak siać facelię błękitną?

W regionach o łagodniejszym klimacie w marcu, a w innych pod koniec kwietnia wysiewa się nasiona facelii bezpośrednio do gruntu na głębokość około dwóch centymetrów. W temperaturze 12-18°C nasiona kiełkują w ciągu dwóch tygodni. Ponieważ roślina jest wrażliwa na przymrozki, trzeba poczekać z siewem, aż przestaną całkiem zagrażać.

Pielęgnacja facelii: podlewanie, nawożenie i przycinanie

Mocna facelia zadowala się z reguły naturalnymi dostawami wody w postaci deszczu. Jedynie podczas długo utrzymującej się suszy należy podlać kwiaty wczesnym rankiem albo w godzinach wieczornych. Jeżeli jest uprawiana w doniczce albo skrzynce, podłoże wysycha znacznie prędzej. Co kilka dni trzeba sprawdzać jego wilgotność i w razie potrzeby podlewać

Jeżeli facelia rośnie na normalnej ziemi ogrodowej, nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Przeciwnie, sama facelia stanowi zielony nawóz, wzbogacający glebę w azot. W mocno ograniczonej przestrzeni doniczki albo skrzynki balkonowej zapasy pożywienia szybko się wyczerpują. Oznaką niedoboru składników odżywczym mogą być więdnące liście i blaknące kolory. Facelię doniczkową dobrze jest co 3-4 tygodnie zasilić dawką płynnego nawozu.

Sposób przeprowadzenia i czas wykonania zabiegu cięcia facelii zależy od zaplanowanego przeznaczenia rośliny.

  • Jako nawóz zielony – niskie cięcie na krótko przed początkiem kwitnienia.
  • Jako kwiat cięty – najpiękniejsze pędy ścina się, kiedy rozwiną się pierwsze kwiaty.
  • Jako pożytek pszczeli – po pierwszym przymrozku ścina się zwiędłe pędy i przekopuje z ziemią.

Rozmnażanie facelii błękitnej

Biorąc pod uwagę dziecinnie łatwy siew facelii, żadne alternatywne metody rozmnażania tej rośliny nie mają sensu. Raz posiana w ogrodzie, rozsiewa się bez trudu sama. Wystarczy pozostawić na rabacie przekwitłe łodygi do zimy. Następnej wiosny siewki pojawią się w ogromnej liczbie jak zaczarowane.


Zastosowanie facelii błękitnej w ogrodzie

W przyjaznych dla pszczół i innych owadów ogrodach facelia znajduje swoje miejsce na suchych rabatach albo w ogródkach skalnych obok ozdobnych traw i innych roślin jednorocznych. Pięknie wygląda posiana gęsto w małych grupach. Wysokie łodygi facelii nadają się doskonale na kwiaty cięte. Trzeba tylko zachować ostrożność, ponieważ mogą u niektórych osób powodować uczulenie.

Uprawa facelii błękitnej w doniczce

Posadzona w doniczce roślina może stanowić dekoracyjny akcent w ogródkach naturalnych albo wiejskich. Naczynie należy napełnić mieszanką ziemi ogrodowej z piaskiem i wysiać nasiona. Ponieważ jest to roślina kiełkująca w ciemności, trzeba nasiona przykryć warstwą 1-2 cm substratu i obficie podlać. Na słonecznym miejscu, w temperaturze 12-18°C, siewki pojawią się po 1-2 tygodniach. Już po 4-5 tygodniach stanie facelia w pełni rozkwitu. Substrat należy utrzymywać w stanie ciągle lekko wilgotnym. Co 3-4 tygodnie roślina ucieszy się z porcji płynnego nawozu organicznego.

 

4,8 (17 opinii)