Porady

Z czego zbudować wędzarnię ogrodową?

0 (0 opinii)

Wędzarnia ogrodowa pozwala samodzielne przygotować wędzone mięsa, kiełbasy, sery i ryby. Tak przygotowane potrawy są nie tylko bardzo smaczne i aromatyczne, ale również zdrowe. W przeciwieństwie do produktów dostępnych w sklepach są pozbawione konserwantów i innych szkodliwych substancji, które w niekorzystny sposób mogą wpływać na zdrowie. Wędzenie jest znane od bardzo dawna i cieszy się stale rosnącą popularnością. Dzięki niemu potrawy mają wyjątkowy smak i dłużej zachowują przydatność do spożycia. Wędzarnię ogrodową można zbudować z różnych materiałów. Z jakich najlepiej? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest wędzarnia ogrodowa?

Wędzarnia ogrodowa pozwala na konserwację żywności za pomocą dymu. To metoda znana od bardzo dawna, dzięki której uzyskujemy nie tylko pyszne potrawy, ale również przedłużamy trwałość poszczególnych produktów. Z uwagi na stale rosnącą świadomość, dotyczącą zdrowego odżywiania, samodzielne wędzenie zyskuje coraz większą popularność, ponieważ tak przygotowane mięsa, kiełbasy, ryby i sery nie zawierają konserwantów i innych dodatków. Wyróżnia się kilka rodzajów wędzenia:

  • wędzenie na gorąco w temperaturze od 40 do 90°C, które trwa nie dłużej niż 3-4 godziny,

  • wędzenie na ciepło w temperaturze od 23 do 40°C i wilgotności od 70 do 90%, które trwa od 4 do 48 godzin,

  • wędzenie na zimno w temperaturze od 16 do 22°C i wilgotności od 90 do 95%, które może trwać nawet kilkanaście dni.

Każdy z tych sposobów nieco inaczej wpływa na potrawy. Odpowiednio wybudowana wędzarnia pozwala na zastosowanie każdej z tych metod. Jeżeli chcemy wędzić na gorąco, to odległość od paleniska powinna wynosić od 50 do 100 centymetrów. W pozostałych przypadkach konieczny jest kanał dymny o długości 2,5 metra.

Wędzarnia ogrodowa – wybór odpowiedniego miejsca

Wybór odpowiedniego miejsca dla wędzarni ogrodowej zależny jest między innymi od tego, z jakich materiałów będzie zbudowana. Miejsce powinno być dość suche i znajdować się niezbyt blisko zabudowań, ponieważ wydzielać się będą specyficzne zapachy i duża ilość dymu, które mogą przeszkadzać naszym sąsiadom, dlatego wybierzmy takie, które będzie znajdować się na uboczu. Jeżeli zdecydujemy się na kamienie, cegły lub beton, to musimy pamiętać, że taka wędzarnia jest ciężka i musi być ustawiona na twardej powierzchni z fundamentem, co zapewni stabilność całej konstrukcji. Wędzarnia ogrodowa może być ciekawym elementem ogrodowej architektury, dlatego warto zadbać o to, by pasowała do niego stylem.

Z czego zbudować wędzarnię ogrodową?

Wędzarnia ogrodowa może być zbudowana z różnych materiałów, które mają wpływ na jej efektywność. Jednak bez względu na to, z czego powstanie, musi posiadać niezbędne elementy, pozwalające na przygotowanie wędzonych potraw. Należą do nich palenisko, komora wędzarnicza, kanał dymowy, komin i szyber. Materiały, których można zbudować wędzarnię ogrodową to:

  • cegły klinkierowe, bloczki betonowe lub kamienie pozwalają zbudować wędzarnię murowaną, której poszczególne elementy są ze sobą łączone za pomocą zaprawy. Jest to ciężka konstrukcja, dla której trzeba starannie wybrać miejsce, ponieważ nie ma możliwości jej przenieść. Taka wędzarnia posłuży przez wiele lat, jest trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. To rozwiązanie, które jest estetyczne i dobrze prezentuje się w ogrodzie,

  • drewno to materiał, który doskonale nadaje się do zbudowania wędzarni. Do tego celu wykorzystuje się gatunki liściaste, ponieważ iglaste zawierają żywicę, która mogłaby się osadzać na wyrobach. Żywica przy wyższych temperaturach jest szkodliwa dla zdrowia. Najlepiej do tego celu nadaje się buk lub dąb. Zwykle palenisko znajduje się osobno, a dym dystrybuowany jest rurą, która prowadzi do komory wędzarniczej. Drewniana wędzarnia świetnie komponuje się w ogrodach utrzymanych w stylu naturalnym, rustykalnym i nowoczesnym. Jej zewnętrzną część należy co jakiś czas zabezpieczać preparatem ochronnym, który chroni przed wilgocią i szkodnikami,

  • metal to najczęściej stal nierdzewna lub ocynkowana. Wędzarnia wykonana z tego materiału szybko się nagrzewa, ale i szybko stygnie, co niestety jest wadą. Zaletą jest to, że łatwo utrzymać ją w czystości i jest odporna na wilgoć. Nie wymaga takiej konserwacji jak drewniana. Potrawy z takiej wędzarni mogą mieć mniej intensywny aromat.

0 (0 opinii)