Porady

Urban Jungle w Twoim mieszkaniu – poradnik dla początkujących

0 (0 opinii)

Wnętrza pełne roślin, motywów naturalistycznych i zieleni. Oto styl urban jungle, który zawitał do wnętrz w 2025 roku. Zobacz, jak go wprowadzić.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu urban jungle?

Styl urban jungle, czyli miejska dżungla, to trend, który zdominował aranżacje wnętrz, balkonów i tarasów. Jego głównym założeniem jest przeniesienie natury do przestrzeni mieszkalnej – nie tylko pod samym względem estetyki, ale również dosłownie. To odpowiedź na tęsknotę i potrzebę bliskości z przyrodą we współczesnym, szybkim tempie życia – zwłaszcza w dużych miastach. Co wyróżnia ten styl? Przede wszystkim rośliny – to one tworzą klimat dżungli i znajdują się w centrum aranżacji. Przy tym nie musisz tworzyć idealnie symetrycznych kompozycji, a wprost przeciwnie – im bardziej naturalnie, tym lepiej. Możesz łączyć rośliny wysokie, niskie, wiszące, aby zbudować przestrzeń, która będzie wyglądać jak dziki zakątek.

Urban jungle to też kolory ziemi (np. odcienie zieleni, brązy, beże, szarości) oraz naturalne materiały takie jak: drewno, wiklina, rattan, bambus, ceramika, juta, len i bawełna. Świetnie sprawdzą się tu wzory liści, motywy tropikalne (np. na tapecie ściennej), motywy leśne, a także tkaniny z roślinnym nadrukiem.

W mieszkaniu w stylu urban jungle główną rolę odgrywają odpowiednio dobrane gatunki roślin (o czym piszemy w dalszej części poradnika), ale styl dopełniają też detale i dodatki: donice, wiszące kwietniki, makramy, regały, miękkie poduszki, koce i narzuty dekoracyjne, zasłony, dywany. Hitem są zwłaszcza makramowe kwietniki wieszane np. pod sufitem, na karniszach czy hakach, które pięknie eksponują zielone rośliny. Sprawdzą się także w niewielkich mieszkaniach, umożliwiając Ci tworzenie roślinnych kompozycji w pionie.

Styl miejskiej dżungli to przede wszystkim naturalność, dlatego idealnie sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju doniczki i pojemniki wykonane z gliny, ceramiki, wikliny. Co więcej, doniczki ceramiczne są ponadczasowe, trwałe i dobrze trzymają wilgoć. W aranżacjach znaczenie mają także stojaki i półki, dzięki którym możesz zbudować kompozycję warstwową. Świetnie sprawdzają się drewniane półki ścienne, na których możesz ustawiać mniejsze paprocie, kaktusy, sukulenty czy storczyki.

Rośliny doniczkowe w klimacie miejskiej dżungli

Rośliny w salonie w stylu urban jungle
Rośliny doniczkowe w aranżacji wnętrza w stylu miejskiej dżungli

Ponownie podkreślimy, że rośliny w stylu urban jungle są nie tylko dekoracją, ale głównym elementem, wokół którego buduje się całą aranżację wnętrza. Jednak zanim kupisz pierwszą monsterę czy palmę, zwróć uwagę na warunki uprawy, jakie możesz zapewnić roślinom.

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje gatunków roślin doniczkowych, które wpisują się w egzotyczny klimat, do uprawy w domowych warunkach. Roślinność podzieliliśmy ze względu na pomieszczenia, w których najlepiej się odnajdą.

Rośliny do łazienki

Łazienka to idealne środowisko dla egzotycznych gatunków, które w naturze rosną w cieniu większych drzew i preferują wilgotne powietrze. Jeżeli Twoja łazienka jest dobrze doświetlona, to możesz stworzyć tu namiastkę tropików.

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – to roślina o ciemnozielonych, błyszczących liściach i białych kwiatach. Preferuje wysoką wilgotność i półcień, a co więcej, skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn. Nie toleruje natomiast przeciągów.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – szybko rosnące pnącze np. do wiszących doniczek. Toleruje słabsze oświetlenie i wilgoć.
  • Zielistka (Chlorophytum comosum) – jest mało wymagająca, dobrze znosi zmienne warunki i również oczyszcza powietrze.
  • Paproć nefrolepis (Nephrolepis exaltata) – jej liście tworzą gęstą kępę; lubi stale wilgotne podłoże i wysoką wilgotność powietrza.
  • Maranta czerwienionerwowa (Maranta leuconeura) – ma ciemnozielone liście z czerwonymi żyłkami. Toleruje wysoką wilgotność i półcień.
  • Kalatea (np. Calathea orbifolia, Calathea lancifolia) – kalatee preferują wilgotne powietrze, dlatego doskonale sprawdzą się w łazience.
  • Paproć adiantum (Adiantum capillus-veneris) – paproć o pierzastych liściach, która lubi bardzo dużą wilgotność powietrza i rozproszone światło.

Rośliny do kuchni

Zielone rośliny doniczkowe w kuchni muszą poradzić sobie z wahaniami temperatury, wilgocią, a czasem i z przeciągiem. Poznaj nasze propozycje.

  • Aloes zwyczajny (Aloe vera) – należy ustawiać go blisko okna, najlepiej od południowej strony. Dobrze znosi suche powietrze i ciepło.
  • Rozmaryn lub bazylia – zioła również mogą odnaleźć się w stylu urban jungle. Ustaw je na słonecznym parapecie i regularnie podlewaj.
  • Pieniążek (Pilea peperomioides) – ma okrągłe, zielone liście; preferuje jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie.
  • Pieprzówka okrągłolistna (Peperomia obtusifolia) – wyróżniają ją grube, mięsiste liście. Dobrze znosi cieplejsze stanowiska i suche powietrze.
  • Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) – ma wyjątkowe, purpurowe liście i nada się do kuchni z oknem.

Rośliny do salonu

Pokój dzienny to zazwyczaj najlepiej doświetlone i najbardziej przestronne pomieszczenie w mieszkaniu, dlatego też zapewnia świetne warunki dla większych roślin. Jakich?

  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – to klasyka urban jungle. Lubi jasne stanowiska bez bezpośredniego słońca i umiarkowaną wilgotność.
  • Monstera Adansona (Monstera adansonii) – ma mniejsze i bardziej dziurawe liście niż w przypadku klasycznej deliciosy i rośnie jako pnącze lub zwisająca kaskada.
  • Fikus lirolistny (Ficus lyrata) – jego liście przypominają kształtem lirę. Wymaga dużo światła i stabilnych warunków uprawy.
  • Strelicja królewska (Strelitzia reginae) – wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale może odwdzięczyć się niesamowitym kwitnieniem.
  • Palma areka (Dypsis lutescens) – rośnie dość szybko, preferuje jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko oraz wysoką wilgotność powietrza.
  • Paproć Flebodium 'Blue Star' (Phlebodium aureum 'Blue Star') – wyróżniają ją niebiesko-zielone liście. Rośnie bujnie na parapecie północnego okna.

Rośliny do sypialni

W sypialni urządzonej w nurcie urban jungle powinieneś postawić na rośliny, które poprawiają jakość powietrza, są mało wymagające i nie mają intensywnych zapachów. 

  • Sansewieria (Sansevieria) – ma pionowe, mieczowate liście i nie potrzebuje dużo światła oraz podlewania.
  • Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) – kwiat minimalistyczny i wyjątkowo odporny. Dobrze radzi sobie w cieniu, wymaga rzadkiego podlewania, z uwagi na to, że nie lubi nadmiaru wilgoci.
  • Czermiówka czerwieniejąca (Homalomena rubescens 'Maggy') – ma bujne, sercowate liście. Toleruje półcień, lubi wysoką wilgotność, a do tego oczyszcza powietrze.
  • Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) – to rozłożysta palma, która nadaje się do półcienia i dobrze filtruje powietrze. Wymaga umiarkowanego podlewania.
  • Łosie rogi (Platycerium bifurcatum) – jej liście przypominają poroże; rośnie w pionie, lubi wilgoć i rozproszone światło.

Zapoznaj się: Twój balkon w stylu urban jungle – poradnik dla początkujących

Bibliografia

0 (0 opinii)