Pomysły na taras i balkon w stylu urban jungle, czyli dżungla w centrum miasta
Styl urban jungle pozwala stworzyć zieloną oazę nawet na niewielkim balkonie. Sprawdź, jak za pomocą roślin, naturalnych materiałów i kilku dodatków wyczarować dżunglę w sercu miasta.
Czym jest styl urban jungle?
Urban jungle to popularny trend, który łączy zamiłowanie do natury z miejskim stylem życia. Jego fundamentem są rośliny doniczkowe, które wypełniają przestrzeń balkonów, tarasów, a także wnętrz. Roślinność staje się nie tylko dekoracją, ale centralnym punktem całej aranżacji. Co więcej, rośliny poprawiają jakość powietrza, a także pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy. Ważną rolę odgrywa tu warstwowa kompozycja ze zróżnicowaną wysokością okazów, a także dodatki inspirowane naturą. Miejska dżungla wykorzystuje również naturalne materiały (takie jak drewno, rattan, wiklina, bawełna, len czy juta) oraz kolory ziemi (zielenie, brązy, beże, szarości).
Taras i balkon w stylu urban jungle – 6 pomysłów
Bujna zieleń, zastosowanie naturalnych materiałów, neutralnych barw i pomysłowych rozwiązań sprawiają, że nawet najmniejszy balkon może zamienić się w miejską dżunglę. Oprócz doboru roślin o egzotycznym charakterze, zwróćmy też uwagę na detale, np.: drewniane drabinki, klimatyczne girlandy świetlne, lampiony, wiklinowe koszyczki.
Poniżej zebraliśmy dla Was sześć inspiracji na aranżację tarasu lub balkonu w stylu miejskiej dżungli.
Dżungla z nutką orientalną
Nawet w przypadku niewielkiego balkonu możemy stworzyć dżunglę z bujną roślinnością. Co więcej, styl urban jungle często łączy się z ponadczasowym stylem boho, dlatego też w aranżacjach możemy znaleźć np. plecione, makramowe kwietniki lub motywy etniczne. Także wiszące donice, pleciony fotel, poduszki dekoracyjne i dywanik mogą nadać przestrzeni przytulnego, boho charakteru. Natomiast drewniana podłoga i lamelowa ściana stanowią idealne tło dla wielu gatunków roślin – np. monstery, epipremnum, paprocie.
Nastrojowy balkon po zmroku
Lampiony, girlanda LED oraz świeczniki tworzą przytulną atmosferę idealną na wieczorny odpoczynek. Rośliny doniczkowe zostały przymocowane do pomysłowej ścianki wykonanej z drewnianej palety. Wygodna sofa z poduszkami dekoracyjnymi, stolik kawowy i białe dodatki uzupełniają całą aranżację. Ten balkon to dobry przykład na to, jak rośliny mogą stać się elementem nastrojowego oświetlenia.
Ekspozytor z palet – prosty i efektowny
Drewniana paleta została wykorzystana także w kolejnej aranżacji. Zawieszona na ścianie tarasu przekształca się w stylowy ekspozytor dla roślin w minimalistycznych, szarych doniczkach. Zieleń pięknie kontrastuje z surowym drewnem, tworząc rustykalną, ale zarazem bardzo współczesną dekorację. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie recykling i estetykę DIY.
Drewno, rattan, wiklina i zieleń
W tej aranżacji balkonu w stylu urban jungle królują zieleń oraz naturalne brązy. Podłoga z desek kompozytowych, fotel z rattanu, wiklinowe donice oraz drewniane rolety doskonale współgrają z zielenią pnączy i roślin doniczkowych. Uzupełnieniem są poduszki dekoracyjne oraz jasny, pleciony dywan.
Zielona, industrialna ściana
Tutaj rośliny stają się częścią nowoczesnej kompozycji na taras – doniczki zostały osadzone w czarnej, metalowej konstrukcji, która wpisuje się w charakter stylu industrialnego (loftowego). Całość dopełniają ozdobne kamyki u podstawy. Taka nowoczesna, zielona ściana sprawdzi się nie tylko na tarasie, ale również i na balkonie o ograniczonej powierzchni, z uwagi na to, że daje spektakularny efekt przy minimalnym zużyciu wolnego miejsca.
Mały balkon? To nie problem dla urban jungle
W przypadku stylu miejskiej dżungli niewielki metraż nie stanowi ograniczenia. W tej aranżacji rośliny doniczkowe pięknie prezentują się na dekoracyjnej, drewnianej drabince oraz na klasycznej kracie ogrodowej, po której pną się zielone liście. Dodatkowe doniczki ustawione na ziemi i parapecie budują wielopoziomową kompozycję. Drewniane i wiklinowe akcenty nadają przestrzeni przytulnego charakteru.
Przeczytaj również: Urban Jungle w Twoim mieszkaniu – poradnik dla początkujących
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.