Żyworódka pierzasta

Kalanchoe pinnata

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-25 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7,2-7,4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
luty marzec
Owocowanie:
Stanowisko:
Kolekcje:

Żyworódka pierzasta – roślina lecznicza

Istnieją dwa wyjaśnienia botanicznej nazwy rodzajowej Kalanchoe. Pierwsze wywodzi się od chińskiej nazwy rośliny ga-laam-choi, a drugie od staroindyjskiego słowa kalanka = plama, rdza. Polska nazwa nawiązuje do oryginalnego sposobu rozmnażania się żyworódki poprzez tworzenie na liściach młodych roślinek. Żyworódka pierzasta należy do rodziny gruboszowatych, a to oznacza, że opanowała sztukę gromadzenia wody na zapas, jak to robią jej krewniacy, na przykład rojnik albo rozchodnik. Naturalną ojczyzną tej rośliny jest Madagaskar.

Żyworódka pierzasta ma liczne właściwości lecznicze.

Jak wygląda żyworódka pierzasta? Nie pomyl z innym gatunkiem!

Żyworódka pierzasta jest często mylona z innymi gatunkami, a już nagminnie z zupełnie przecież inną żyworódką Daigremonta. Charakterystyczna dla tego gatunku jest prosta, mocna, dorastająca do 2 m łodyga. Liście są soczyste, skórzaste i podzielone pierzasto w górnej części łodygi. Mają do 13 cm długości. Dolne są proste i jajowate. Górne liście składają się z 3-5 listków owalnych o ząbkowanej krawędzi. Ogonek liściowy ma długość 2 do 10 cm.

Żyworódka pierzasta – kwiaty i owoce

Na długiej łodydze (10 do 25 cm) tworzą się wiechowate kwiatostany. Szypułkowe, zwisające, duże kwiaty są obupłciowe. Cztery zielone albo czerwone do czerwonofioletowych działki kielicha tworzą cylinder o długości 2 do 3 cm i średnicy 0,6 do 1,2 cm. Cztery czerwone albo fioletowe płatki korony rosną w formie dzwonka o długości 3,4 do 5,4 cm i 0,4 do 0,7 cm średnicy. Każdy kwiat daje początek czterem owocom-mieszkom o długości 10 do 14 mm. Nasiona są owalne i maleńkie, mają długość 0,8 do 1,2 mm i średnicę 0,2 do 0,35 mm.

Przeczytaj też o uprawie żyworódki pierzastej

Komentarze