Żyworódka Blossfelda

Kalanchoe blossfeldiana

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
20-30 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7,2-7,4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec listopad grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Pochodzenie i nazwa żyworódki Blossfelda (Kalanchoe) 

Żyworódka Blossfelda pochodzi z Madagaskaru. Nazwa gatunkowa, zarówno łacińska, jak i polska, upamiętnia niemieckiego botanika Roberta Blossfelda (1882-1945). Opisał gatunek i nadał nazwę naukową w 1934 roku inny niemiecki botanik i badacz Karl von Poellnitz. Jak wszystkie żyworódki należy do rodziny gruboszowatych.

Żyworódka (kalanchoe) – wygląd

Roślina o licznych nagich łodygach, słabo rozgałęzionych. Zwykle dorasta do ok. 30 cm wysokości i szerokości. Liście ma okrągłe, jajowate, czasem prawie czworoboczne, zielone i ciemnozielone, lekko mięsiste, więc należy do grupy sukulentów. Dzięki temu pogrubieniu liści roślina odparowuje stosunkowo mało wody.

Co zrobić, by kalanchoe zakwitło?

Okres kwitnienia żyworódki Blossfelda trwa od początku zimy do początku lata. Kwiaty o średnicy 1 cm są zebrane na szczycie łodygi w kwiatostany w formie wiechy. Botaniczny gatunek tej żyworódki ma kwiaty w kolorze ciemnoczerwonym. Liczne kultywary, których naliczono już ponad 500, mogą mieć kwiaty różowe, żółte, pomarańczowe, białe albo fioletowe. W sprzedaży są też dostępne odmiany o kwiatach pełnych. Do zapoczątkowania tworzenia kwiatów potrzebuje żyworódka przejść przez fazę dnia krótkiego. Dopiero po skróceniu długości dnia do 12-11 godzin (optymalnie 8-9) przez miesiąc pobudzony zostaje rozwój pąków kwiatowych. Możliwe jest stworzenie roślinie sztucznych warunków w ciągu całego roku poprzez okresowe zaciemnianie. 

Dowiedz się więcej o pielęgnacji żyworódki.

Komentarze