Zwartnica

Hippeastrum

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
50-70 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
styczeń luty marzec kwiecień maj grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Bestseller' 'Apple Blossom' Orange Sovereign' Star of Holland' 'White Dazzler'

Zwartnica – nazwa i pochodzenie rośliny

Zwartnica jest rodzajem botanicznym wieloletnich roślin cebulowych z rodziny amarylkowatych. Ich ojczyzną są tropikalne i subtropikalne obszary Ameryki Południowej. Uprawiane u nas zwartnice są przeważnie hybrydami i kultywarami. Nazwa rodzajowa Hyppeastrum nadana w 1837 roku przez brytyjskiego botanika Williama Herberta wywodzi się od greckich słów hippeus = rycerz i astron = gwiazda. Zwartnica bardzo często jest mylona z amarylisem nadobnym (pięknym). Amarylis rośnie w dzikiej formie w Afryce Południowej i łączy go ze zwartnicą tylko przynależność do wspólnej rodziny Amaryllidaceae.

Zwartnica czy amarylis? Różnice

  • Cebule zwartnicy są większe i bardziej okrągłe niż amarylisa pięknego, pokryte brązową łuską. U amarylisa często bywają dwie podłużne cebule, zrośnięte piętką i pokryte jasną łuską.

  • Liście zwartnicy wszystkie wyrastają z cebuli, są mięsiste, równolegle unerwione, o długości 50-70 cm i szerokości 4-5 cm.

  • Bezlistny pęd kwiatowy zwartnicy ma wysokość 35 do 80 cm i jest w przekroju pusty, w przeciwieństwie do pełnego pędu amarylisa.

  • Na szczycie pędu kwiatowego rozwijają się u zwartnicy dwa do czterech (rzadko do sześciu) duże kwiaty. Mają średnicę do 30 cm, są znacznie większe i masywniejsze niż u amarylisa (do 10 cm). Jeśli przyjrzeć się bliżej, kwiaty zwartnicy mają pylniki proste, a amarylisa przypominają małe rogaliki. O ile zwartnica ma zwykle 4 kwiaty na kwiatowym pędzie, to amarylis może ich rozwinąć do 12. Kwiaty zwartnicy mogą mieć kolor jasnoczerwony, ciemnoczerwony, różowy, pomarańczowy, biały.

  • Nasiona zwartnicy są płaskie i ciemnego koloru, prawie czarne. Amarylis natomiast wytwarza nasiona okrągłe i jasne, zwykle czerwonawe.

Odmiany zwartnicy

W uprawie istnieje bardzo duża różnorodność hybryd i hodowlanych odmian zwartnicy. Naliczono ich ponad dwa tysiące, z czego najczęściej spotyka się około dwustu. W zależności od pochodzenia, rozmiarów i formy kwiatów, a także okresu kwitnienia, podzielono te odmiany ma kilka grup. Wśród nich jest na przykład grupa hybryd z pełnymi kwiatami albo grupa zwartnic miniaturowych.

Komentarze