Wiśnia pospolita

Prunus cerasus L.

Pokrój:
luźny
Wysokość:
1-10 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Lucyna' 'Diament' 'Dradem' 'Debreczyn'

Wiśnia pospolita – krótka charakterystyka

Wiśnia pospolita jest drzewem albo krzewem z rodziny różowatych. Występuje dzisiaj w całej Europie, rośnie nawet w Alpach do wysokości 1800 m, a także jest uprawiana w Norwegii i Finlandii. Co do pochodzenia wiśni pospolitej nie ma pewnych informacji. Przypuszcza się, że powstała jako naturalna hybryda wiśni ptasiej (Prunus avium) z wiśnią karłowatą (Prunus fruticosa). Wiśnia pospolita często dziczeje, jednak do dzisiaj nie są znane żadne dzikie formy tego gatunku, co przemawia raczej przeciwko teorii naturalnej krzyżówki.

Jak wygląda wiśnia pospolita?

Wiśnia pospolita dorasta od 1 do 10 m wysokości. Jako drzewo tworzy luźną, okrągłą koronę. Gałęzie są często zwisające. Kora jest czerwonawobrązowa i połyskująca. Młode gałęzie są cienkie i nagie. Liście mają 5 do 12 cm długości i 4 do 6 cm szerokości, są eliptycznie jajowate i przeważnie zaostrzone. Górna powierzchnia liścia jest połyskująca i skórzasta. Dolna wykazuje na nerwach liściowych słabe unerwienie. Blaszka jest pojedynczo albo podwójnie piłkowana. Ogonek ma długość 1 do 3 cm.

Wiśnia – kwitnienie i termin zbiorów owoców

Kwiaty wiśni są zebrane w pęczki po dwa do czterech. Pojawiają się przed rozwinięciem liści. Szypułki mają długość 2-4 cm. Białe kwiaty mają średnicę 2 do 2,5 cm, składają się z pięciu zaokrąglonych płatków. Po zapyleniu (przez owady albo samoczynnym) tworzą się w lipcu do sierpnia intensywnie czerwone, w zależności od odmiany lekko szkliste owoce. 

Komentarze