Szałwia lekarska

Salvia officinalis

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
40-80 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Bicolor' 'Tricolor' 'Berggarten' 'Bona' 'Purpurascens'

Szałwia lekarska - roślina lecznicza

Szałwia lekarska jest półkrzewem z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z rejonu Morza śródziemnego, jest jednak rozpowszechniona w całej Europie. Istnieją liczne podgatunki szałwii lekarskiej, które pochodzą z Bałkanów, Hiszpanii albo południowych Niemiec i Włoch. Zastosowanie tej rośliny do celów leczniczych sięga czasów starożytnych. Nazwa rodzajowa Salvia wywodzi się od łacińskiego słowa salvus = cały, zdrowy.

Przeczytaj także: Szałwia lekarska w ogródku i doniczce. Uprawa i właściwości

Charakterystyka wyglądu szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska rośnie jako półkrzew i osiąga wysokość 40 do 80 cm. Wszystkie części rośliny posiadają mocny aromatyczny zapach. Odziomkowa część łodygi jest zdrewniała i słabo czworokanciasta do okrągłej, z reguły mocno rozgałęziona. Pędy są wyprostowane albo łukowato wygięte, szczególnie w górnej części mocno owłosione. Liście są ustawione parami naprzeciwlegle. Dolne mają ogonki liściowe prawie tak długie, jak blaszki (do ok. 9 cm). Długość ogonków liściowych maleje na łodydze w miarę wznoszenia się; górne liście są siedzące (bez ogonków). Blaszki liściowe są lancetowate do podłużnie jajowatych. Pomarszczona powierzchnia liści jest biało owłosiona i ma szarozielony kolor. Starsze liście stają się gołe, zwłaszcza na górnej stronie.

Kiedy kwitnie szałwia?

Okres kwitnienia szałwii lekarskiej w naszych warunkach trwa od maja do lipca. Kwiaty stoją na krótkich szypułkach w górnej części łodygi, zebrane po 4 do 10 w nibyokółki. Kwiaty są obupłciowe, zygomorficzne (grzbieciste), dwuwargowe w kolorze fioletowoniebieskim, rzadziej różowym lub białym. Kolorystyka i urok szałwii sprawiają, że jest to idealna roślina nie tylko to ziołowego ogródka, ale także na rabaty do kompozycji z kwiatami.

Komentarze