Pokrzywa zwyczajna

Urtica dioica

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
30 cm-3 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-7,6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Stanowisko:
Kolekcje:

Pokrzywa zwyczajna - charakterystyka

Pokrzywa zwyczajna jest jednym z jednym z ponad 50 gatunków rodzaju botanicznego Urtica. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego słowa urere = palić. Epitet gatunkowy odnosi się do dwupienności rośliny. Pokrzywa zwyczajna jest u siebie w domu na całej półkuli północnej z wyjątkiem obszarów tropikalnych i arktycznych.

Pokrzywa zwyczajna jest wieloletnią rośliną zielną, osiągającą wysokość od 30 do 300 cm. Ukorzenia się do 70 cm głębokości. Wyprostowane, często nierozgałęzione łodygi są mocno kanciaste i mają średnicę od 3 do 5 mm. Poprzez mocne kłącza tworzy rozłogi i może rosnąć w dużych gniazdach. Liście i łodygi są wyposażone w parzące włoski. Liście stoją naprzeciwlegle, ogonki mają zwykle długość mniejszą niż jedna trzecia długości blaszki liściowej. Jest ona sercowata i zaostrzona, ma długość 6 do 20 cm i szerokość 2 do 13 cm. Liście są matowe, obustronnie ciemnozielone, na brzegu piłkowane.

Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa -> TUTAJ

Kwiaty i owoce pokrzywy zwyczajnej

Czas kwitnienia pokrzywy zwyczajnej zaczyna się zwykle pod koniec czerwca i trwa do października. Kwiaty są niepozorne, zielonawe albo brązowawe, zebrane w groniaste kwiatostany. Jak wskazuje nazwa botaniczna, żeńskie i męskie kwiaty występują na różnych osobnikach. Kwiaty męskie zawierają cztery pręciki z tysiącami ziaren pyłku. Po przekwitnieniu kwiatostany żeńskie są zwieszone. Owocami pokrzywy zwyczajnej są orzeszki o długości ok. 1,2 mm. Rosnąca na dobrym stanowisku roślina potrafi wytworzyć ich ponad 20 000.

Komentarze