Pigwa pospolita

Cydonia oblonga Mill.

Pokrój:
rozłożysty
Wysokość:
4-8 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
Bereczki Vranja Miękkoowocowa Darunok Onuku Leskovacz

Pigwa pospolita - charakterystyka

Pigwa pospolita, gatunek należący do znanej i licznej rodziny różowatych, ma swoją pierwotną ojczyznę we wschodnim i południowym Kaukazie. Populacje tej rośliny w Turcji, Iranie, Syrii, Turkmenistanie i Afganistanie mogły powstać dawno już temu na skutek działania człowieka. Pierwsze wzmianki o uprawie pigwy na Kaukazie pochodzą sprzed 4000 lat. W Europie Centralnej zaczęto ją sadzić dopiero w IX wieku w rejonach uprawy winorośli, jako że jest to gatunek ciepłolubny. Obecnie pigwa pospolita jest uprawiana również w Polsce, a jej owoce czasem mylone z owocami pigwowca. Botaniczna nazwa rodzajowa Cydonia ma prawdopodobnie związek z greckim miastem Kydonia (dzisiaj Chania) na Krecie: malum cydonium = kydońskie jabłko.

Jak wygląda pigwa?

Pigwa pospolita jest krzewem albo niewielkim drzewem zrzucającym jesienią liście. Dorasta do wysokości od 4 do 8 m. kora młodych gałęzi jest fioletowa i owłosiona, później staje się brunatnofioletowa i gładka. Małe, owłosione pąki są osłonięte tylko kilkoma łuskami. Na przemian stojące jajowate do owalnych liście mają ogonki o długości 0,8 do 1,5 cm i blaszkę liściową długą na 5 do 10 cm i szeroką na 3 do 5 cm. Brzeg liścia jest gładki.

Kwiaty i owoce pigwy

Białe do jasnoróżowych kwiaty pigwy pospolitej są wyraźnie większe od kwiatów jabłoni i gruszy, ale nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co do przynależności do rodziny różowatych. Pojawiają się stosunkowo późno w maju i czerwcu, otwierają się na krótko przed różami i można je podziwiać przez około sześć tygodni. Kwiaty stoją pojedynczo na końcach jednorocznych pędów. Owłosione szypułki mają ok. 5 mm długości. Obupłciowe, promieniście symetryczne kwiaty o pięciu płatkach mają średnicę od 4 do 5 cm. Ponieważ pigwa jest samopylna, drugie drzewo nie jest do zapylenia konieczne. Cytrynowy albo ciemnożółty, aromatyczny, owłosiony owoc jest prawie okrągły albo gruszkowaty. Ma średnicę 2,5-3,5 cm w przypadku dzikiej formy pigwy i do 15 cm u odmian uprawnych. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku. Należą do ostatnich owoców w sezonie.

Komentarze