Pelargonia rabatowa

Pelargonium × hortorum

Pokrój:
zwarty wzniesiony zwieszający się
Wysokość:
20-80 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,2-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Apache F1' 'First Yellow' 'Tricolor' 'Graffiti' 'Fireworks'

Pelargonia rabatowa albo pelargonia pasiasta to międzygatunkowa hybryda, która powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków pelargonii Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Oba gatunki pochodzą z Afryki Południowej. Pelargonia rośnie jako roślina jednoroczna albo wieloletnia, rzadko jako półkrzew. Należy do rodziny bodziszkowatych, w której wyróżnia się m.in. rodzaje Pelargonium i Geranium. Z tego względu potoczne nazywanie pelargonii „geranium” jest oczywiście nieporozumieniem. Pelargonie różnią się bodziszków między innymi zygomorficzną budową kwiatów. Znaczy to, że ich kwiaty mają tylko jedną płaszczyznę symetrii, a nie klika, jak w przypadku bodziszka. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa pélargos = bocian, co nawiązuje do wyglądu owoców, przypominających bociani dziób. Z kolei hortorum jest dopełniaczem łacińskiego słowa hortus = ogród. Nazwę utworzył amerykański botanik Liberty Hyde Bailey.

Pelargonie w ogrodzie - charakterystyka

Łodyga pelargonii rabatowej jest gruba, rozgałęziona i wzniesiona. Dolne liście są najczęściej ustawione naprzeciwlegle, mają długie ogonki i nerkowaty kształt. Są lekko owłosione, brzegi mają pofalowane, a na liściowych blaszkach widoczne są charakterystyczne pasy (pierścienie). Wszystkie części rośliny z wyjątkiem kwiatów mają charakterystyczny zapach.

Kwiaty pelargonii rabatowej

Pojedyncze kwiaty pelargonii rabatowej są zebrane w baldachowate kwiatostany. Kolory kwiatów mogą być białe, różowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, a ostatnio także pomarańczowe i żółte. W zależności od odmiany mogą być pełne albo pojedyncze.

Komentarze