Ostropest plamisty

Silybum marianum

Pokrój:
wyprostowany
Wysokość:
20 cm-1,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,7-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Silma'

Ostropest plamisty jest gatunkiem należącym do rodziny astrowatych (złożonych). Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, gdzie wciąż rośnie dziko na kamienistych, nasłonecznionych zboczach. Zdążył się jednak zadomowić w całej Europie, można go spotkać w wielu ogrodach jako gatunek ozdobny. Nazwa rodzajowa Silybum wywodzi się od greckiego silibon = chwost, frędzel, co nawiązuje do formy kwiatu. Epitet gatunkowy marianum pochodzi od lacińskiego marianus = maryjny. Ma to związek z legendą, według której Matka Boska, karmiąc w betlejemskiej szopie dzieciątko, uroniła kilka kropli mleka na liście ostropestu; w ten sposób powstały na nich białe plamy.

Leczniczy ostropest plamisty - jak wygląda?

Ostropest plamisty przypomina wyglądem oset albo ostrożeń. Jest rośliną jednoroczną albo dwuletnią, o wysokości od 20 do 150 (200) cm. Gładka albo lekko filcowana, zielona łodyga jest gruba i rozgałęziona. Liście odziomkowe tworzące rozetę mają długość 25 do 50 cm i szerokość 12 do 25 cm. Rozety wytworzone w pierwszym roku mogą mieć średnicę do 130 cm. Ich liście są podłużne do eliptycznych, klapowane. Mają białe plamy przypominające marmur. Krawędzie mają zaopatrzone w żółtawobiałe kolce, długie do 8 mm. Liście łodygowe są mniejsze, mniej głęboko podzielone, obejmujące nasadą łodygę i siedzące.

Kwiaty i owoce ostropestu

W lipcu i sierpniu na długich, wyprostowanych łodygach pojawiają się koszyczki kwiatów ostropestu plamistego. Kwiaty zebrane w kwiatostan w formie koszyczka mają mocny kolor czerwonofioletowy. Owocami są niełupki z puchem kielichowym o długości 15-20 mm.

Komentarze