Miskant chiński

Miscanthus sinensis

Pokrój:
kępiasty wzniesiony
Wysokość:
80 cm-4 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Adagio' 'Aethiopien' 'Bronceturm' 'Flamingo' 'Gracillimus' 'Strictus' 'Zebrinus'

Nazwę rodzajową nadał tej wieloletniej roślinie zielnej szwedzki botanik Nils Andresson. Pochodzi ona o greckich słów mískos = trzonek, słup i to ánthos = kwiat. Należy do rodziny wiechlinowatych - traw, do których zaliczają się też zboża. W środowisku naturalnym rośnie w Chinach, jak również w Japonii i Korei na górskich zboczach i wybrzeżu.

Miskant chiński - efektowna trawa ozdobna

Miskant chiński odznacza się pokrojem przypominającym trzcinę. Potrafi tworzyć gęste gniazda dochodzące do 80-200 cm, a bywa, że 300 do 400 cm. Roślina rozwija krótkie, poziome kłącza, a powstały na nich system korzeniowy potrafi, w zależności od właściwości gleby, przenikać na głębokość do 2,5 m. Nierozgałęzione, mocne źdźbła trawy mają średnicę od 3 do 10 mm. Węzły są nagie albo lekko owłosione. Wyrastające u nasady łodygi, jak również ułożone naprzemianlegle na łodydze liście są ustawione poziomo, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne. Są równowąskie, mają długość od 18 do 75 cm i szerokość od 0,3 do 2 cm (czasem do 4 cm).

Kwitnące od końca lata kwiaty

Kwiatostan miskantu chińskiego to efektowna wiecha o długości od 10 do 36 cm. wachlarze kwiatów są białe, a czasem lekko zaczerwienione. Kwiaty rozwijają się od sierpnia do listopada.

Miskant chiński - zastosowanie w ogrodach

Miskant chiński jest stosowany jako trawa ozdobna do tworzenia tła w ogrodowych kompozycjach, a także w formie solitera na trawniku albo w pobliżu zbiornika wody. Doskonale nadaje się też na szpalery, osłony oraz do suchych bukietów. Liczne odmiany miskantu różnią się między sobą głównie kolorem liści, które mogą być jednobarwne albo w paski, albo też odcieniem kwiatostanów.

Komentarze