Lobelia przylądkowa 

Lobelia erinus

Pokrój:
zwisający kępiasty
Wysokość:
15-35 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa trująca

Lobelia przylądkowa – wygląd, kwiaty

Lobelia przylądkowa rośnie jako roślina jednoroczna do wieloletniej. Jej wzrost jest bardzo kompaktowy i gęsty. Istnieją przy tym odmiany wyprostowane oraz zwisające. Lobelia przylądkowa osiąga wysokość 15 do 35 cm rosnąc w górę, a pędy odmian zwisających mogą dochodzić do metra długości. Liście o długości ok. 1,5 cm są stosunkowo małe, wąskie do odwrotnie jajowatych. Mają kolor zielony do ciemnozielonego, czasem przebarwione na brązowo. Krawędź liścia może być piłkowana, ząbkowana albo klapowana.

Kwiaty lobelii przylądkowej rozwijają się od lata do jesieni, od maja do września. Są niewielkie i bardzo liczne, mają formę zygomorficzną (jedna płaszczyzna symetrii), czyli składają się z dwóch połówek, będących lustrzanym odbiciem. Kwiaty są w kolorze mniej lub bardziej niebieskim, ale bywają też fioletowe, białe, purpurowe i różowe, z białym albo żółtym oczkiem w środku albo bez oczka. Owocami są rozdwojone torebki z brązowymi nasionami o długości 0,3 do 0,4 mm.

Lobelie – kwiaty balkonowe i ogrodowe

Lobelia przylądkowa najczęściej bywa sadzona na balkonach i tarasach. Dobrym towarzystwem dla rośliny jest nasturcja albo pelargonia. W ogrodzie nadaje się doskonale do roli rośliny okrywowej albo na słoneczne rabaty.

Komentarze