Lawenda francuska

Lavandula stoechas

Pokrój:
wzniesiony półkulisty
Wysokość:
30 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Papillon' 'Javelin Blue' 'Bella Rose' 'Snowman' 'Snow Bunny'

Lawenda francuska jest jednym z ponad 40 gatunków lawendy, wiecznie zielonym pólkrzewem z rodziny jasnotowatych (wargowych). Występuje naturalnie w kilku krajach śródziemnomorskich, w tym we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Włoszech. Wyróżnia się dwa podgatunki lawendy francuskiej: Lavandula stoechas subsp. luisieri - pochodzi z Portugalii i zachodniej Hiszpanii oraz: Lavandula stoechas subsp. stoechas – z regionu Morza Śródziemnego od Maroko i Portugalii do Cypru, Turcji i Palestyny. Botaniczna nazwa gatunkowa stoechas pochodzi od greckiego „stoichas”, co oznacza „w rzędzie”

Lawenda francuska - wygląd rośliny

Lawenda francuska rośnie w formie rozgałęzionego, wyprostowanego krzewu i osiąga wysokość od 30 do 100 cm (czasem więcej). Liście są ustawione naprzeciwlegle, są równowąskie do podłużnie lancetowatych, mają długość od 1 do 5 cm. Kolor młodych liści jest srebrzystozielony, z czasem staje się ciemniejszy. Liście lawendy francuskiej przypominają wyglądem i zapachem igły sosnowe.

Cudowne, fioletowe kwiaty lawendy

Spośród wszystkich gatunków lawendy wykazuje lawenda francuska najbardziej efektowną formę kwiatów. Ciemnofioletowe, podobne do kłosów kwiatostany mają na szczycie kępę liliowych wypustek. Kwiaty rozwijają się w zależności od odmiany od końca maja do początku września. Ich zapach jest nieco mocniejszy niż lawendy wąskolistnej i przypomina kamforę. Dzięki pracy ogrodników, oprócz klasycznego, dzikiego gatunku botanicznego o fioletowych kwiatach, pojawiły się odmiany hodowlane w kolorze różowym i białym.

Lawenda - jakie ma zastosowanie?

Lawenda francuska ze względu na niewielką mrozoodporność nadaje się szczególnie do uprawy w doniczkach i skrzynkach balkonowych. W ogrodzie zdobi rabaty ziołowe, ogródki skalne albo stanowi tło dla bylin w kombinacji z gipsówką, astrami, czosnkiem ozdobnym albo rozchodnikiem.

Komentarze