Kosodrzewina, sosna górska

Pinus mugo

Pokrój:
krzaczasty wyprostowany krzaczasty rozłożysty nieregularny
Wysokość:
2-3,5 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Allgäu' 'Beniamin' 'Etschtal' 'Frühlingsgold' 'Humpy' 'Northern Light

Sosna górska, nazywana u nas kosodrzewiną albo kosówką, jest gatunkiem sosny, którego ojczyzną są pasma górskie Europy Środkowej i Południowej. Występuje w Alpach, Karpatach, w północnych Apeninach oraz w górach na Bałkanach. Naturalne stanowiska sosny górskiej znajdują się też w Polsce.

Wygląd kosodrzewiny

Kosodrzewina jest krzewem dorastającym do 3,5 m wysokości. Gałęzie są płożące albo wyprostowane. Igły o długości 3 do 5 (8) cm są ciemnozielone, po dwie w pęczku. Są sztywne, ułożone gęsto wokół gałązek. Utrzymują się na roślinie 5 do 10 lat. Sosna górska jest gatunkiem jednopiennym, czyli na jednym egzemplarzu rozwijają się zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie.

Szyszki sosny górskiej

Kwiaty żeńskie są żółtozielone do purpurowych, siedzą zwykle po dwa-trzy obok siebie. Kwiaty męskie mają długość ok. 10 mm, są cylindryczne, żółtoczerwone. Szyszki kosodrzewiny mają długość 2 do 5 cm i szerokość 1,5 do 2,5 cm. Są sierpowate, wygięte do gałęzi, na krótkich szypułkach. Łuski mają kolor żółtobrązowy do ciemnobrązowego. Nasiona o długości ok. 5 mm są szarobrunatne, z długim skrzydełkiem. Wysiewają się z szyszek na trzecia wiosnę.

Zmienność gatunku

Sosna górska wykazuje dużą zmienność, występuje w podgatunkach, mieszańcach i odmianach. Krzyżuje się z sosną zwyczajną tworząc sosnę drzewokosą (Pinus x rhaetica Brūgger), a rzadziej również z sosną czarną oraz bośniacką. W uprawie ogrodowej znajdują zastosowanie liczne kultywary, różniące się między sobą pokrojem, barwą igieł oraz prędkością wzrostu.

Komentarze